O nás

První verzi webu Čmeláci.cz  jsem dával dohromady někdy před deseti lety. Aktuálně vidíte jeho modernizovanou verzi, kde jsme se snažili udělat web přehlednější a modernější.

Nicméně do obsahu webu jsem zasáhl při předělávce jen velmi málo. A to proto, že je stále aktuální, ale také z jisté piety k panu Miroslavu Stuchlovi, hlavnímu autorovi textů tohoto webu, který bohužel v roce 2016 zemřel.

Nikdy nezapomenu na své návštěvy v jeho bytě, kde jsem s otevřenou pusou poslouchal jeho zážitky a dlouholeté zkušenosti s chovem čmeláků a pozoroval jeho čmeláky ve čmelínech umístěných na balkoně jeho bytu na pražském sídlišti.

V té době se o čmeláky téměř nikdo nezajímal a pan Stuchl mi otevřel úplně nový svět. Bez něj by tento web prostě nevznikl. Byl velký milovník a znalec čmeláků, který se jejich „přírodnímu“ chovu věnoval více než 30 let. Dlouhodobě věnoval nejen venkovním chovům, ale i s tím související ochraně chovů čmeláků před jejich predátory (ničiteli) a parazity.
 
Velmi jsem oceňoval, že přes jeho vášeň pro čmeláky si uvědomoval, že v přírodě vše souvisí se vším a že pomoc čmeláků nezačíná u čmelína, ale u nepoužívání postřiků, výsadbě původních rostlin a popularizaci čmeláků a vůbec hmyzu obecně.

Hodně se mi po něm stýská. Někdy si říkám, že by jistě měl radost z popularity, které se chovu čmeláků na zahradách v poslední době dostává a ke které jistě přispěl i tento web. Ale přemýšlím i nad tím, zda by měl pochopení pro narůstající rigiditu mezi chovateli čmeláků, kdy někteří  klidně pobijí vše živé kolem, jen aby „jeho“ čmeláci spokojeně vyhnízdili a pro také dnes běžný trend, kdy dlouholeté zkušenosti jsou nahrazovány egem a postojem, že já to přeci musím vědět nejlépe, to co bylo je zastaralé.

Pan Stuchl se také snažil zachovat jednoduchost chovu, jak jen to jde, bez nějakých el. čidel, větrání, topení a také přílišné a zbytečné manipulaci s hnízdem jen proto, aby měl chovatel pocit, že má vše 100% pod kontrolou.

I já se domnívám, že bychom se neměli snažit přírodu řídit a ovládat, ale s pokorou jí jen pozorovat a pomáhat. A to nejen čmelákům. Tím se asi tento web odlišuje od nově vznikajících webů o čmelácích. A jsem za to rád.

Petr Dobrý
spoluautor tohoto webu, koordinátor Hnutí DUHA střední Čechy a spolumajitel internetového obchodu 
Zelená domácnost, který nabízí kvalitní čmelíny a příslušenství vyvinuté na základě zkušeností a doporučení pana Stuchla.

P.S. Na webu jsou i texty jiných autorů. V takovém případě je vždy autor uveden pod příspěvkem. Pokud není uveden autor, jedná se o příspěvky pana Stuchla.

Značnou část fotografií čmeláků a pačmeláků laskavě poskytl pan Jaromír Čížek – náruživý chovatel čmeláků, hledající vhodné metody pro chov těch druhů čmeláků, kterým dobře prostudovaná metodika chovu B. terrestris. 
Všem děkuji za pomoc.