Zahrada a krajina

Pokud jsme šťastnými majiteli alespoň pár m2 zahrady, můžeme poměrně snadno čmelákům v našem okolí pomoci a dokonce se pokusit je přilákat k hnízdění na naší zahradě. Ale pomoci může i majitel dvorku, balkonu nebo lodžie.

Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi rostlin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo a čmeláci měli dostatek potravy. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Hlavně vrby jívy, které bohužel z naší přírody stále víc mizí, jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy probuzených královen.

pěkné pro oči, snadné na údržbu (sekáme 2 x ročně), užitečné  nejen pro čmeláky foto. J. Svoboda www.ekozahrady.com

Proto by na našich zahradách, ale i třeba v truhlících nebo na záhonku před panelovým domem měly kvést hmyzosnubné, medonosné rostliny, včetně těch velmi časných, a také vhodné keře a stromy. Samička a později dělnice nosí potomkům pyl bohatý na proteiny, který potřebují i pro sebe.

vysetá louka – foto J. Svoboda www.ekozahrady.com

Nahrazení alespoň kousku trávy v okolí kvetoucí loukou čmeláci také velmi uvítají. A pokud ji nebudete sekat celou najednou, ale postupně, čmeláky přímo nadchnete. Nutno dodat, že louka je potěšením i pro nás díky množství barev květů, na kterých se stále něco děje. To vše anglický trávník nabídnout nemůže. Odborně sestavenou směs pro opylovače můžete zakoupit ZDE.

kvetoucí louka na panelovém sídlišti – foto J.Svoboda www.ekozahrady.com

Samozřejmě ne každý vlastní zahradu, ale i tak je možné umístit čmelín na dvorku, nebo na balkoně ve městě. Čmeláci preferují potravní zdroje v blízkosti hnízda, ale pokud je potřeba, některé druhy (zejména čmelák zemní) si je dokážou najít v okruhu až několika kilometrů a brilantně najít vždy cestu zpět, třeba na ten správný balkon. V principu platí, že kde je vhodná pastva pro čmeláky, víc se jich tam zdržuje. A kde se jednou sami usadí nebo kde je uměle usadíme, a kde dokončili svůj vývojový cyklus, tam se na jaře rádi vracejí k novému hnízdění. Královny zejména čmeláků rokytových a zemních, případně i skalních a lučních, se rády navíc vracejí k hnízdění do úlků, v nichž se zrodily.

Tipy, jak vytvořit zahradu a krajinu přátelskou nejen hmyzu, ale i dalším zvířatům, najdete zde.