Čmelíny k zakoupení

Čmelíny a další praktické doplńky z nabídky internetového obchodu

www.zelenadomacnost.com

(při kliknutí na název výrobku budete přesměrování do  e-shopu)

Velký dřevěný čmelín - typ 2017 - Design tohoto čmelína vznikl ve spolupráci se spoluautory webu www.cmelaci.cz, kteří mají dlouholeté zkušenosti s chovem čmeláků v ČR, ale také s Výzkumným ústavem pícninářským, ve snaze ještě bezpečnějšího hnízdění čmeláků.

 

Oproti typu 2016 došlo k vylepšení střechy konstrukce střechy. Její povrch byl doplněn deskou z recyklovaného plastu a dovnitř byla vložena deska z extrudovaného polystyrenu, pro vylepšení izolačních vlastností.

Vyrobeno z masivního dřeva o síle min. 3 cm, která zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci čmeláčího hnízda pro tuzemské klimatické podmínky.

Vnitřní rozměry čmelína jsou 25x25x24 cm, což je dostatečné i pří hnízdění velkých čmeláčích populací. Jednotlivé díly čmelína jsou k sobě lepeny a dále spojeny vruty. Odnímatelná střecha je vyrobena rovněž z 3 cm masivu, a navíc je pokryta voděodolnou překližkou se zeleným nátěrem. 4 vruty zamezují kroucení střechy ve vlhkosti. Přesahy střechy zajišťují dostatečnou stabilitu střechy. Mezery mezi přesahy a stěnami čmelína umožňují vložení podložky pod hnízdo pro snazší případnou manipulaci s hnízdem.

Nohy čmelína jsou opatřeny polohovacími šrouby, které slouží k stabilnímu usazení úlu na podložku. Dále případně umožňují i usazení úlku do mističek s vyjetým olejem (při problémech s mravenci).

Čmelín je nově vybaven větracím otvorem se síťkou z vnější i vnitřní strany a vylepšeným polohovatelným zavíráním. Tato konstrukce umožňuje větrání čmelína v období velkých veder, ale zamezuje vniknutí predátorů do hnízda. Vnitřní dvojitá síťka je velmi hustá. Větrací otvor tak slouží částečně i jako past na čmeláčí predátory. Těm se výjimečně může podařit protáhnout se vnější síťkou, ale protože vnitřní síťka je mnohem hustější, nakladou vajíčka před ní a taková jdou velmi snadno odstranit při připravitelné prohlídce vnějšku čmelína. Samozřejmě taková ochrana je optimálně funkční jen pokud je čmelín dovybaven ochranou klapkou proti predátorům (lze dokoupit samostatně), která chrání před predátory (zavíječem čmeláčím), vchod do čmelína.

Vstup do úlku je vybaven delší plastovou hadicí, která imituje přirozené vstupy do čmeláčích hnízd. Česno je možné objednat ve 4 barevných variantách (modrá, žlutá, zelená, červená). Pokud máte pouze jeden čmelín, na barvě nezáleží, pokud jich máte více, zvolte různé barvy. (požadovanou variantu uveďte, prosím, do poznámky objednávky.)

Pro pozorování děje uvnitř čmelína je možné také samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla se dvěma dřevěnými lištami.

K čmelínu doporučujeme dokoupit i ochrannou klapku před predátory, zvýšíte tak ochranu čmeláků před predátory a zamezíte riziku likvidace hnízda před úspěšným vyhnízděním nových královen

Také lze samostatně objednat pozorovací okénko z plexiskla a 2 dřevěné lišty na jeho uchycení.

Čmelín na zeď- typ 2018 - Tento výrobek je užitečným pomocníkem pro zahradníky a pro všechny, kdo chtějí pomoci čmelákům. Poskytuje bezpečný úkryt pro hnízdění čmeláků. Vyrobeno z kvalitního masivního dřeva. Střecha je vyrobena z voděodolné venkovní překližky se zeleným nátěrem a navíc ochranou deskou z recyklovaného plastu.

Domeček lze snadno umístit na vhodné místo v zahradě. Může se postavit na zem i jednoduše připevnit na zeď nebo strom, což je vhodné například při problémech s mravenci. Je možné dokoupit vnitní  pohledové okénko umožňuje pravidelné a bezpečné pozorování aktivit čmeláků.

Oproti fotografii  vylepšené otvírání střechy, kdy střecha jde úplně odejmout a naopak zajistit na čmelínu před silným větrem. Větrací otvory jsou nyní vybavené zdvojenou síťkou bránící vstupu predátorů těmito otvory do čmelína. Větrací otvor má polohovací víčko, pro snadnou regulaci. Součástí výrobku jsou instrukce na používání čmelína.

Ochranná klapka k dřevěným čmelínům - typ 2015-2018 - Klapka je účinnou ochranou čmeláčí rodiny před létajícími hmyzími škůdci jako jsou Brachycoma devia, pestřenky, vosy. Podstatnou měrou zamezuje přístupu hlavního škůdce, - zavíječe čmeláčího do čmelína. Chrání i před pačmeláky.

Velmi doporučujeme doplnit váš čmelín touto ochranou. Chráníte tak nejen čmeláčí hnízdo ve vašem čmelíně, ale zamezujete i případnému šíření namnožených škůdců z vašeho čmelínu bez klapky do okolí, kdy v takovém případě může dojít k rychlé destrukci značného množství čmeláčích hnízd. Tuto klapku můžete použít k dřevěným čmelínům z  nabídky obchodu Zelená domácnost.com , ale i k jiným dřevěným čmelínům.

Klapka je konstruována dle zkušeností pana M. Stuchla, odborníka na chov čmeláků na zahradách. V současné době prošla dalšími vylepšeními. Oproti předchozím typům došlo ke změně úhlu ohybu plastových dvířek klapky, aby se i menším dělničkám klapka snáze otvírala. Nová plexi stříška zamezuje zatékání vody mezi plexi dvířka a dřevěnou částí klapky. Zatékání někdy způsobovalo někdy problémy při obtížnějším nadzvedávání klapky čmeláky.

Instalace klapky i stříšky je velmi jednoduchá. Součástí výrobku je i podrobný popis jak zahájit používání klapky před hnízděním, ale případně i v jeho proběhu. 4 barvy - modrá, žlutá, zelená, červená

 

Keramický čmelín/ domek pro malé savce (typ 2015)– atraktivní čmelín, který doporučujeme spíše jako dodatečné zakrytí čmeláků, hnízdících v myší díře, jako ochranu před nepříznivými klimatickými vlivy. Ale jde samozřejmě použít i jako prostor pro hnízdění čmeláků, jen je potřeba mít na paměti, že keramika není ideální izolant a tak je dobré jej ještě v době hnízdění zasypat listím a podobně.

Náhradní náplň ke čmelínům  – nový hnízdící materiál do čmelínů. Po každé sezoně je potřeba tuto teplodržnou náplň vyměnit (pokud byl čmelín obsazen čmeláky, nebo pokud se v němi uhnízdili predátoři čmeláků!

Sada pro šetrný odchyt čmeláčí královny Jarní odchyt královny a šetrný přesun do připraveného čmelínu velmi zvyšuje pravděpodobnost využití vašeho čmelínu. Při odchytu je nutné minimalizovat stres královny z manipulace, což tato sada při, pokud budete postupovat dle manuálu, zajišťuje. Navíc do čmelínu královna vstupuje „přirozeně“ vstupním otvorem, což také zvyšuje pravděpodobnost, že si vámi nabízený hnízdní prostor vybere.

Odchytávač hmyzu - praktická pomůcka pro bezpečný odchyt a přenášení různých druhů hmyzu vč. čmeláků. Díky průhledné částí si odchycený hmyz můžete dobře prohlédnout. Vysunovací dno umožňuje i snadný přesun čmeláka ke vchodovému otvoru čmelína.

 

Pítko/koupel pro ptáky a hmyz Schwegler - průměr 50 cm. Unikátní konstrukce umožňuje ptákům a hmyzu užít si vody dle jejich libosti, bez rizika jejich utopení. Povrch vaničky má mnoho výstupků a hrbolků, které pomáhají hmyzu vylézt z vody. Červená barva je atraktivní pro čmeláky i motýly. Vyrobeno z dřevocementu Schwegler. Průměr 50 cm, na 3,5 litru vody.


Pítko/koupel pro ptáky a hmyz Wildlife - Velké a krásně barevné glazované pítko z mrazuvzdorné keramiky s originálním designem vlnek. Velmi atraktivní design poskytuje dobrý přistup pro volně žijící ptactvo a zamezuje také případnému topení užitečného hmyzu. Pítko je na 3 malých nožičkách, případně lze doplnit sloupkem. Průměr pítka 34 cm.