Spolupracujeme

Tyto stránky by nemohly vzniknout bez laskavé pomoci lidí, kteří mají se čmeláky letité zkušenosti. Děkujeme

Zde seznam spolupracovníků:

Miroslav Stuchl - velký milovník a znalec čmeláků, který se jejich "přírodnímu" chovu věnuje již více než 30 let. Právě jeho znalosti a zkušenosti jsou základem textů tohoto webu. Pan Stuchl se dlouhodobě věnuje nejen venkovním chovům, ale i s tím související ochraně chovů čmeláků před jejich predátory (ničitely) a parazity. K tomu účelu přejímá a zdokonaluje příslušná technická přídavná zařízení čmelínů ze zahraničí, případně zavádí vlastní nové postupy nebo technická řešení.

Mimochodem, právě návštěva v jeho pražském bytě, a pohled na jeho balkon plný čmelínů a bzučících čmeláků, spojený s velmi zajímavým vyprávěním o čmelácích, nás vedla k rozhodnutí pustit se do tohoto webu.

Pan Stuchl bohužel opustil tento svět v roce 2016. Věřím, že se tam nahoře kouká na neustále se zvyšující počet chovatelů čmeláků u nás a má radost, že těch 40 let jeho zkušeností neodešlo s ním, ale naopak slouží dalším a dalším začínajícím chovatelům jako neocenitelné rady nejen pro začátek jejich chovu. Pane Stuchle, díky za vše, bylo mi ctí s Vámi spolupracovat. Petr Dobrý

Jaromír Čížek – náruživý chovatel, hledající vhodné metody pro chov těch druhů čmeláků, kterým dobře prostudovaná metodika chovu B. terrestris (pro opylovací účely v rostlinné výrobě) nevyhovuje. Při hledání způsobu chovu těchto často ohrožených nebo již mizejících druhů si nemůže dovolit, aby zahnízdění matek – zakladatelek bylo pouze nahodilé. Z tohoto důvodu chová čmeláky zpočátku ve své laboratoři a teprve po narození prvních dělnic přeloží čmeláčí hnízdo do úlu s volným výletem. Tam pak samostatně prosperující čmeláčí kolonii pouze chrání proti škůdcům a nepřízni prostředí. Takto odchoval řadu druhů, mezi nimi např. Megabombus subterraneus a M. ruderatus. Jaromír  čmeláky nejen chová, ale i fotí. Je autorem mnoha krásných fotek čmeláků na našem webu.

Pokud se domníváte, že i Vy máte zajímavé informace nebo fotografie, které by pomohly tomuto webu a hlavně podpoře čmeláků v našich krajích, neváhejte nás kontaktovat e-mailem, který naleznete v kontaktech.  Děkujeme Petr Dobrý - Hnutí DUHA střední Čechy