Diskuzní forum

Tato část slouží jako platforma pro snadnou a rychlou výměnu zkušeností a diskuzi o čmelácích a jejich chovu. Snažili jsme se nadefinovat diskuzní témata. Pokud vám nějaké téma chybí napiště nám jej a my jej doplníme. Snažte se prosím tématické dělení dodržovat, ať je to trochu přehledné. Díky

Poznámka: diskuze není moderována.


Diskusní téma: Jak nejlépe nalákat královnu do čmelína

Datum: 23.05.2018

Vložil: Jirka

Titulek: začátečník

V sobotu jsem koupil čmelín s čmeláčí rodinkou. Protože bylo chladno a lilo jako z konve, přemístil jsem je z přepravky až v neděli a pro následný liják jsem úl nechal na terase a teprve v pondělí jsem jej odnesl na stanoviště. Když byl úl na terase, viděl jsem čmeláka jak vklouznul do čmelína. Po přenesení úlu nepozorujeme žádný pohyb. Ještě zkusím dát do vletového otvoru kousek trávy. Uvnitř je hemžení, pro krmení jsme zasunuli dovnitř tři kuličky hmoty z medu a cukru a večer jsem přidal do úlu mističku s cukerným roztokem. Jak douho trvá, než začnou čmeláci vylétat z úlu? Neudělal jsem někde chybu při instalaci?

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: začátečník

Nejlepší je ul přemístit v nocí. Když ho premistite ve dne nemohou ho najít.

Odpovědět

—————

Datum: 12.01.2018

Vložil: Tomas

Titulek: barva - čmelínu

Dobrý den, vyrobil jsem si dva čmelíny a ve finále bych je chtěl barevně rozlišit.Lze použít na přední stranu včetně vletové klapky( smozřejmě jen dřevěné části) akrylátový autolak?(červený, žlutý)
Nebo je nechat čistě přírodní?
Za radu předem děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 06.02.2018

Vložil: Blanča

Titulek: Re: barva - čmelínu

Čmeláci preferují bílou, fialovou, modrou, žlutou. Lakem na hračky nebo vodou ředitelné.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: barva - čmelínu

Jen barvu která se dá ředit vodou.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: barva - čmelínu

Jen. Vodou ředitelné.

Odpovědět

—————

Datum: 13.09.2017

Vložil: Pavel

Titulek: královny

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli lze chytat čmeláčí královny na podzim, nechat je přezimovat třeba v ledničce a na jaře je dát do úlu a ten umístit do voliéry kde bude velké množství hluchavek a po tom co královna založí hnízdo tak vyndat úl z voliéry a nechat ho někde ve stínu a nechat čmeláky volně létat? předem děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 29.08.2017

Vložil: Hana

Titulek: Čmelák

Dobrý den, prosím vás, všimli jsme si lezoucích čmeláků a poté jsme zjistili, že nema křídla. Za hlavičkou měl vajíčka. Dneska jsem objevila dalšího čmeláka, také nelétal, křidla ještě měl, ale taky měl za hlavičkou žlutá vajíčka. Co to je a můžeme nějak pomoci? Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 11.06.2017

Vložil: Magdalena

Titulek: Byl u nás zavíječ... :-(

Byl u nás v úle zavíječ - královnu i čmeláčky (15) jsme vyndali, vše vyčistili, opálili horkovzdušnou pistolí. Poté dali zpět kartonovou podložku a čisté zateplení. Původní hnízdo bylo již naprosto zničeno :-(. Je šance, že královna hnízdo postaví znovu? Dali jsme jí tam víčko od petky s cukerným roztokem. Má cenu dát jí včelí vosk? Jak jim pomoci? Klapku máme, ale zřejmě tam zavíječ vnikl, než byla zcela dovřená :-(. Děkuji za odpovědi.

Odpovědět

—————

Datum: 14.06.2017

Vložil: Marek

Titulek: Re: Byl u nás zavíječ... :-(

Dobry den,
z mojej dlhorocnej skusenosti z boja proti zavijacovi a inym cmeliacim parazitom vam viem poradit nasledovne. Na stenu okolo vetracieho otvoru cmelina nalepte obojstrannu lepiacu, ktoru pouzivaju zahradkari proti lezucemu hmyzu. Paraziti idu vzdy za pachom z hniezda, ktory je najsilnejsi prave z vetracieho otvoru, krasne ich tam pochytate. Avsak ani toto nie je 100% ochrana, + obcas sa stane za sa tam prilepi aj nejaka ta robotnica, avsak tuto stratu hniezdo urcite prezije. Nemam skusenost, ale osobne si myslim ze ste pre tento rok uz hniezdo cmeliakov stratili. Pokial mi date na vas e-mail viem Vam poslat fotky, ako to mam spravene na cmelinoch ja.

Marek

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Konstrukce čmelína

Datum: 05.05.2013

Vložil: zdeňka

Titulek: dotaz

Dobrý den, koupila jsem si čmelín až nyní začátkem května. Myslíte že už je pozdě a všechny královny jsou v tuto dobu už zabydlené? Četla jsem, že se čmelíny umísťují brzy na jaře, to jest březen, duben.

Druhý asi hrozně hloupý dotaz. Myslíte že čmelákům které chcete nalákat na zahradu, vadí rachot sekačky? Ptám se, protože zatím netuším kde mám umístit čmelín, aby měli klid. Zatím všude čtu, že do stínu s dostatkem květin. Já jsem si jich všimla, že poletují kolem fasády (je žlutá), tak jsem si myslela, že ho umístím přímo za domek k fasádě.

Odpovědět

—————

Datum: 12.06.2013

Vložil: m.stuchl

Titulek: Re: dotaz

Dostal jsem se k Vašemu dotazu pozdě. Přesto: Za normálních okolností je vhodná doba pro umisťování královen do úlů koncem března a v dubnu, kdy samy hledají hnízdiště. V r. 2013 byl vhodný i květen, protože v dubnu ještě většina královen kvůli počasí /např. pozdní sníh/ spala.
Rachot sekačky čmelákům nemůže absolutně nijak vadit.
Žlutou barvu čmeláci vidí a přitahuje je. Při rozhodování o umístění úlu to však nehraje žádnou roli. Kde a jak umisťovat čmeláčí úl na zahradě, to se dozvíte, když si přečtete příslušnou kapitolu naší webové stránky.
Jen ne na přímé slunce.

Odpovědět

—————

Datum: 19.02.2013

Vložil: Vojta

Titulek: ???

Mohu jako materiál na výrobu čmelína použít polystyren a vystlat ho najemno nastříhaným senem?

Odpovědět

—————

Datum: 23.02.2013

Vložil: Petr D.

Titulek: Re: ???

Vojto, polystyrén je dobrý z důvodu izolace, ale čmeláci jej často vykusují. Je proto z vnitří strany přidat třeba překližku. Ale mnohem lepší je udělat (nebo koupit) čmelín dřevěný. Tlušťka prken min. 2 cm z důvodu izolace, ale když bude více, jen lépe.

Odpovědět

—————

Datum: 17.12.2012

Vložil: Josef Voráček

Titulek: Co do čmelínu?

Udělal jsem si dva čmelíny a docela jse měl problém sehnat bavlněnou cupaninu (už jí
mám) Dostal jsem nápad že použiju od kamaráda pěkné čisté ovčí rouno, vypadá lépe než cupanina.Není to ale na závadu ?

Odpovědět

—————

Datum: 23.02.2013

Vložil: Petr D.

Titulek: Re: Co do čmelínu?

Bavlněná cupanina se dá koupit samostatně na www.zelenadomacnost.com. S ovčím rounem nemám zkušenosti. Důležité ale obecně je důležité, aby použitý materiál byl nejen přírodní bez nějakých chemických látek, ale také aby si jej mohli čmeláci nacupovat. Ono vše dále zpracovávájí, tak jak potřebují. Nesmí tedy hrozit, že se do rouna zamotají.

Odpovědět

—————

Datum: 17.12.2012

Vložil: Josef Voráček

Titulek: Škůdci

Dobrý den,od podzimu se přpravuji že konečně čmelákům udělám 2 domky.Nyní když jsem je udělal dle návodu: https://pomahamprirode.cz/cm/37-cmelin.html
a umístil tak jsem na vašich stránkách čtu že bez ochrany to asi bude nanic. Ale tak daleko se mi do přírody zasahovat nechce. Mám jim budky ponechat?

Odpovědět

—————

Datum: 05.01.2013

Vložil: Meck

Titulek: Re: Škůdci

Dobrý den,

já osobně bych určitě použil nějakou ochranu před škůdci. Vyplatí se to... ;)

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2011

Vložil: Jarmila Brožová

Titulek: Není čmelín jako čmelín

Můj otec "chová" čmeláky již několik let. Čmelín má vyrobený z pozinkového plechu s šesti ubytovacími buňkami. čmeláci se mu úspěšně každoročně množí.
K jeho překvapení se letos uhnízdili v budce pro sýkorky. Chtěl se podívat po vyvedení mladých sýkorek v jakém stavu je budka a kjeho údivu našel v budce stovky čmeláků, kterým se jeho kontrola vůbec nelíbila.

Odpovědět

—————

Datum: 03.07.2011

Vložil: Petr Dobrý

Titulek: Re: Není čmelín jako čmelín

čmeláci z nedostatku jiných vhodných prostor, občas opravdu osídlí i ptačí budku. Ale jedině tehdy pokud je v ní staré hnízdo. Pokud tedy ptačí budku zapomeneme na podzim vyčistit zvyšujeme "riziko", že jí na jaře osídlí čmeláci. Ale čmeláci nebo sýkorky, hlavně když v budce vzniká nový život :-). Děkujeme za zaslané fotografie, učitě využijeme. Petr Dobrý

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Umístění čmelína

Datum: 03.04.2017

Vložil: Miroslav

Titulek: Délka krku

Dobrý den,
pouze bych se chtěl informovat, zda je důležitá délka "husího krku" uvnitř úlku? Vnitřní rozměr mám 25x25x25, uvnitř na všech stranách polystyrén a přes polystyrén na všech stranách tvrdý karton s větráním z vrchu, kde prochází vzduch. V úle je naprostá tma. Husí krk délky ca. 30 cm.
Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: Délka krku

Miroslave, na délce krku nezáleží, ale je dobré, když je zalomen přes roh, čmeláci se tak cítí ve čmelíně bezpečnější, když tam nejde přímé světlo...

Odpovědět

—————

Datum: 10.03.2013

Vložil: Tomáš

Titulek: Nové diskuzní fórum

Dobrý den,
dovolil jsem si vytvořit nové diskuzní fórum pro chovatele čmeláků, které všem přinese snadnější orientaci a přehled mezi jednotlivými příspěvky.
Odkaz na fórům zde: www.vypatrej.cz/cmelaci

Odpovědět

—————

Datum: 28.01.2017

Vložil: Niky

Titulek: Re: Nové diskuzní fórum

Stránky www.cmelaci.vypatrej.cz nelze zobrazit.Už nebudou nebo jen probíhá údržba?

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ochrana čmelína před škůdci

Datum: 14.06.2016

Vložil: Matylda

Titulek: Mám prohlídnout hnízdo?

Dobrý den,
mám druhým rokem na zahradě čmeláčí úl, loni se čmelákům nelíbil, letos se mi cca v půlce dubna povedlo odchytit jediného hledajícího čmeláka, ale pak už jsem ho u úlu neviděla, tak jsem myslela, že to dopadlo stejně jako loni. Na úlu je ochranná klapka, ale nechala jsem ji odklopenou. Koncem května z úlu vylétli první malincí čmeláci, klapku jsem postupně sklopila, čmeláci se to docela rychle naučili. Dneska jsem do úlu opatrně nakoukla střechou a uvnitř byla moucha. Nevím, jak se tam mohla dostat, je možné, že by se tam vylíhla? Mám se pokusit hnízdo očistit, když ale nemám na dně žádnou folii, kterou by se dalo hnízdo z úlu vyzvednout?

Odpovědět

—————

Datum: 22.04.2015

Vložil: Skyvi

Titulek: Čmelák v přírodě

Mám jen dotaz, jak to vypadá se škůdci a čmeláky v normální přírodě. Tam čměláky nikdo nechrání. To by pro čmeláky mělo být dost likvidační?

Odpovědět

—————

Datum: 24.06.2012

Vložil: Lesák

Titulek: Trubka VS Klapka

Dobrý den,

rád bych se zeptal o kolik procent je účinnější ochranná trubka před ochranou klapkou. A zda je možné tyto ochranné systémy kombinovat a zvýšit bezpečnost čmeláků.

Děkuji Vám

Odpovědět

—————

Datum: 05.07.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Trubka VS Klapka

Ochrannou trubku zkouším teprve druhým rokem, a i když mám část čmeláčích úlů pro srovnání chráněnu jen ochrannou klapkou, nemohu zatím zodpovědně uvést, dokonce percentuálně, o kolik je ochranná trubka bezpečnější. Kombinace obou prvků je samozřejmě možná, jistě by to ještě posílilo ochranný systém, a čmeláci by si z toho hlavu určitě nedělali. Jen by se při montáži klapky muselo postupovat tak, jak je předepsáno na webu v příslušné kapitole.

Odpovědět

—————

Datum: 12.04.2012

Vložil: Jára

Titulek: ochrana čmelína

Dobrý den,

proč čmeláci nedokáží více bránit svá hnízda jako například vosy obecné či sršně? Resp. proč jsou v ochraně tak pasivní?

děkuji za informaci

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: ochrana čmelína

Není jim to geneticky, přírodou dáno. Po miliony let čmeláci nepotřebovali nějaké účinné obranné prostředky, protože byl dostatečný početní stav všech jejich druhů. Kdyby v těch dobách všechny na podzim čerstvě zrozené královny /podle druhů třeba 30 - 200/ vždy na jaře založily úspěšné rodiny, množství čmeláků by lavinovitě narůstalo, což příroda nemohla dopustit, protože vyžaduje rovnováhu. To obrovské množství predátorů stačilo po ony miliony let udržovat množství čmeláků přesně v žádoucích počtech.
Situace se radikálně změnila především v minulém století a ve zvýšené míře, rychlejším tempem, pokračuje nyní a bude pokračovat i nadále. Někdejší predátoři zůstali, přibyl však největší, nejúčinnější predátor - člověk, který nejrůznějšími způsoby snižuje počty čmeláčích rodin. Přizpůsobování se novým podmínkám netrvá v přírodě desítky nýbrž spíše tisíce či desetitisíce let.

Odpovědět

—————

Datum: 18.01.2019

Vložil: bludar

Titulek: Re: Re: ochrana čmelína

Evolucne kecy

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: ochrana čmelína

Jsou to dobraci.

Odpovědět

—————

Datum: 11.04.2012

Vložil: Tomáš

Titulek: Čištění čmeláčích úlů

Dobrý den,

tento příspěvek na stránkách: 8/ Čištění čmeláčích úlů od škůdců při fungování čmeláčí rodiny.

Dle mého názoru by u nezkušených chovatelů mohl mít zbytečně fatální následky. Chovatel by mohl ohrozit či vážně poranit členy čmeláčí rodiny. Jakákoliv manipulace se čmeláky v takovém stádiu vývoje u nezkušeného chovatele muže být nebezpečná.
(je na chovateli zda se považuje za zkušeného. Je to jen můj osobní názor!)

Tomáš

Odpovědět

—————

Datum: 05.07.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Čištění čmeláčích úlů

Souhlasím s Vámi při nabádání k opatrnosti při čištění čmeláčí rodiny, obavy před fatálními důsledky jsou však značně zveličené. Může k tomu přikročit i nepříliš zkušený chovatel, bude-li důsledně dodržovat uvedený návod /což se dnes bohužel často nestává - lidé čtou instrukce jen obrysově, povrchně, ačkoliv tajemství úspěchu spočívá mnohdy právě v detailu/. Popsaný úkon je nesrovnatelně jednodušší ve srovnání s konáním např. včelařů při různé manipulaci s včelami uvnitř úlů. K získání dostatečných zkušeností stačí jediné čištění u čmeláčí rodiny, zvlášť když jeví známky kolabování. I kdybychom teoreticky připustili možnost poškození jedné čištěné rodiny, uvedeným způsobem lze chovatelem zachránit podstatně víc rodin, odsouzených k záhubě především zavíječem čmeláčím, je -li zásah vykonán včas. Uvedené čištění přesto doporučuji začátečníkovi uskutečňovat nejpozději do dvou měsíců po založení rodiny královnou, dokud je v hnízdě dělniček ještě málo a úkon je snadno zvládnutelný. Nikoliv tedy až nyní, kdy u zdravých hnízd druhů již s velkým počtem jedinců je toto čištění náročnější, i když praxí se získají i tady zcela bezpečné postupy. Navíc popsaný úkon otvírá chovateli možnost rozšířit počet jím chovaných čmeláčích rodin. O tom však až později na webu či v odborném časopisu.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Dokrmování čmeláků

Datum: 06.06.2016

Vložil: Karolína

Titulek: Mrtvé larvičky

Dobrý den,
před třemi dny jsem dostala darem čmelín s dvířky proti zavíječi, dnes jsem našla před dvířky dvě mrtvé čmeláčí larvy. Je možné, že mí čmeláci hladoví? Nachystala jsem do víčka od petlahve sirup (měla jsem doma jen hnědý cukr) který začaly dělnice oblizovat, myslíte, že to pomůže?

Odpovědět

—————

Datum: 11.05.2016

Vložil: Petr

Titulek: čmelí královna

Dobrý den, taky plánuju letos vyrobit čmelín a příští jaro ho nechat zabydlet. Zajímalo by mě, jestli musím každé jaro chytat čmelí královny znovu a nebo je nějaká šance že se na místo vrátí již odchovaná královna díky za odpověď ;)

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: čmelí královna

Petře,
některé druhy čmeláků se na jaře častěji vrací do čmelína, některé méně. Ale nic není tak jednoduché. Někdy se vrátí do čmelína více královen a svedou o něj souboj, kdy mohou všechny zahynout...

Odpovědět

—————

Datum: 13.11.2012

Vložil: Milan

Titulek: Vhodné rostliny pro čmeláky

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké druhy rostlin jsou nejideálnější si na zahradu na jaře pořídit pro první čmeláčí matky a první generace dělnic tak abych zajistil dostatek potravy.

Děkuji Vám, Milan

Odpovědět

—————

Datum: 30.04.2012

Vložil: Křovák

Titulek: Přikrmování čmeláků

Dobrý den,

nedávno jsem vedl debatu s panem Stuchlem, který přikrmování čmeláků (venkovní chov) vidí spíše jako nouzové řešení v kritickém jarním období (náhlé ochlazení, vyšší polohy s nedostatkem pastvy atp.). Za normálních podmínek ho vidí jako zbytečné. Přikrmovat radí pouze cukerným roztokem, ne medem, kvůli šíření včelích nemocí (Nosema apis). Když už přikrmovat, tak vždy uvnitř úlku. Pokud však nemáte nějaký patent na doplňování nádobky, je to vždy rušivý zákrok. Také to skýtá nebezpečí přilákání mravenců či jiných nevítaných hostů. Dalším argumentem proti přikrmování je skutečnost, že k vývoji čmeláčího plodu je potřeba specifického složení nektaru, které matka dociluje návštěvou rozličných květů a přidává různé druhy pylu. Sacharóza tyto pro zdárný vývoj plodu nezbytné komponenty (vitamíny, minerály, bílkoviny) neobsahuje. Ve většině případů si pak čmeláci obstarají krmení bez problémů sami na květech v okolí hnízda.

S pozdravem
Křovák

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Zdeněk Kašpar

Titulek: Krmit či nekrmit?

Zdravím všechny příznivce čmeláků. V letošní roce se mi podařilo, v průběhu měsíce března, usadit tři královny čmeláka (asi) zemního. Bylo celkem teplo, slunečno, slušné čmeláčí počasí, zrovna kvetly kočičky. Toto se však záhy změnilo, začala být zima, v Praze dokonce -5 stupňů. Rozkvět květin a stromů se zpomalil. No a, bohužel, jsem teď v pátek nalezl jednu královnu na kokonech mrtvou. Nebyla na ní vidět žádná újma. Byla přitisklá na kokonech, hlavičkou dolů. Naposledy jsem ji zahlédl na česně ráno 8. dubna, to byla zrovna ta strašná zima. Jen se snažila odletět, spadla na zem a hned se zase vrátila do úlku. Myslím si, že zašla hladem a vyčerpáním. Musím k úlkům vyrobit nějaké krmné komůrky, kam bych jim mohl přidat trochu cukerného roztoku za špatného počasí. Jen aby královna nabrala energii na zahřátí potomstva a na sběr alespoň trošky pylu. Je ale pravda, že úlek byl menší, z prken asi 2 cm, jinak nezateplený, jen s hnízdním matriálem. To asi k zahubě hnízda taky dost pomohlo, protože ostatní dvě hnízda, jedno nadzemní zateplené a jedno podzemní zatím přežívají.
Berte můj příspěvek jako začátek diskuze o přikrmování a zároveň i jako varování, že na úlcích se nesmí šetřit.ˇ
Zdenek

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Jiří Havelec

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Já jsem v chovu čmeláků teprve začátečník. V zimě jsem postavil 10 čmelínů a koncem března a začátkem dubna je osadil královnou. 4 čmelíny se podařily osadit na poprvé. Dnes mám osazeno 9 čmelínů, jeden se čmelákem lučnim a ostatní se čmelákem zemnim.V poslednim jsem se pokusil ubytovat čmeláka skalního, bohužel bez úspěchu. Nyní k přikrmování. Bydlim v panelovém domě a 3 čmelíny mám na balkoně, ostatní na mojí zahradě, další na zahradách příbuzných. Do každého čmelínu jsem umístil napáječku s cukromedovym roztokem, který čmeláci ochotně příjmají. Pozoroval jsem je dnes ráno. Ke každému česílku jsem umístil víčko od petlahve s nektarem a sledoval co královny. Venku se dnes dost ochladilo a proto mne ani neudivilo, když z prvního čmelínu čmelák jen zvedl klapku a doslova natankoval plnou a zacouval zpátky domů. U druhého čmelínu byla podívaná ještě zajímavější. Čmelák se právě vracel z výletu, když si všiml, nebo ucítil nektar u svého česílka a než zvedl klapku asi 3 minuty nasával nektar. Potom se pokusil vzlétnout, ale ouha, byl moc těžký a začal pobíhat křížem krážem po podlaze balkonu a pokoušel se odstartovat až podběhl zábradlí ven. Asi za za 5 minut se normálně vrátil a přistál na svém česílku, zvedl klapku a upaloval domů. U posledního čmelínu proběhlo tankování bez problémů. Z této příhody je zřejmé, že čmeláci rádi využijí, pro ně výhodné nabídky potravy hlavně za chladného počasí. Hodně zdaru přeje Jirka.

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2012

Vložil: Honza

Titulek: Re: Re: Krmit či nekrmit?

Dobrý den pan Jiří, krmení čmeláků je určitě dobrý nápad, jak im pomoct, hlavně na jaře za nepříznivého počasí. Já sem tento problém vyřešil malými dírkami na bočních stranách čmelínů. Vevnitř se nachází špunt od petky přilepený o dno úlku pomocí oboustrané pásky. V případe nepříznivého počasí natáhnu roztok do injekce a přes dírku naplním špunt. Pak dírku zacpu kouskem špejlí. Rád bych se Vás zeptal na osazování královen. Mám čtyři úlky, každý je ale zatim prázdny. Po mnoha nezdarech a následných konzultacích s panem Stuchlým sem něco vylepšil, resp. pozměnil, takže se uvidí v průbehu dalších dní. Mohl by ste napsat, jak přesně, jakou metódou a na jak dlouho uzavírate čmeláky v úlcích?
Ďekuju. Honza

Odpovědět

—————

Datum: 30.08.2017

Vložil: Jirina

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Na male vicko dat trochu zredeneho medu nebo rozpusteny cukr, pomuze to kralovne par dni. Vlozit na dno ulu, aby obsah nebyl vyssan naplni.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ostatní

Datum: 08.01.2019

Vložil: Martin

Titulek: Snadnější kontrola čmelína

Dobrý den, začínám se zajímat o pomoc čmelákům a rád bych si postavil vlastní čmelín.
Mám zatím v plánu vyrobit pro něj jak klapku, tak i větrací trubku s pastí a při dumání nad tím, jak snadněji zjistit, zda není hnízdo napadené zavíječem mě napadlo, že pokud už se dělají plexiskla pod strop pro pozorování, proč neudělat plexi i v podlaze s tím, že by se vnější podlaha dala odklopit a zespod se podívat, zda neuvidím larvy zavíječe? Pro čmelín umístěný na stěně by to neměl být problém.
Je něco, co mi uniká? Je to špatný nápad? Děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 24.12.2018

Vložil: ltonicoge

Titulek: Hi everyone. I need to help

I am ltonser. I need help. What can i do it?

Odpovědět

—————

Datum: 14.10.2018

Vložil: Matthewskari

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Odpovědět

—————

Datum: 28.05.2018

Vložil: Jaroslava Podlipná

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Jak se chovat k pačmelákovi, který hledá v místech, kde sídlí čmeláci? Odchytla jsem ho síťkou a pořádně prohlédla a odnesla dál od zahrady a vypustila. Zatím se nevrátil, snad. Myslím, že by se neměl zabíjet. Na různých webech o čmelácích se píše něco jiného. Chtělo by to zveřejnit více informací. Děkuji Podlipná.

Odpovědět

—————

Datum: 09.05.2018

Vložil: Jirka

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Potkal jsem k večeru královnu?, myslel jsem ze hleda ale zalezla do hnizda. misto jsem oznacil a druhy den pozoroval. K memu prekvapení priletela ulne jina, čmelak luční tak na 90%. Poté přiletela i druha, nejspis pacmelak. Lučnas se vrací v pravidelnych intervalech(delnice jeste nemá), ale ta duha temer vubec, v noci tam jsou normalne spolu. Bude stacit kdyz pacmelaka odchytim a odnesu dostatečně daleko?

Odpovědět

—————

Datum: 14.04.2018

Vložil: Marek

Titulek: Přesun hnízda

Dobrý den,

obracím se na Vás s velikou prosbou. O chov čmeláků jsem se začal zajímat o rok zpět. Ovšem zatím nebyl čas se tomu plně věnovat, díky stavbě domu.
A zde se objevil problém..
Nechal jsem si před zimou na pozemek navozit hlínu, která se měla letos na jaře rozhrnou a zhutnit. Stavět letos ještě neplánuji, ale příprava pozemku pojede naplno.
Jenže do zmíněných kopečků hlíny, se nastěhovali čmeláci skalní. Mají tam vybudované 3 hnízda. A jelikož za 2-3 týdny bude probíhat další navážka a následně rozhrnutí všeho + hutnění, tak jsou prozatím odsouzeni k smrti. Což je mi líto, navíc, když si je chci časem pořídit na budoucí zahrádku.

A zde dochází na velkou prosbu. Stěhování čmeláka zemního jsem už byl svědkem (připadalo mi to docela jednoduché, prostě ten chomáč tkaniny se čmeldama byl přesunut do čmelína, easy). Ovšem stěhování čmeláka skalního, navíc zavrtaného v zemi, jsem ani nedohledal na internetu.
Proto Vás moc prosím za jakékoliv rady, jak ty 3 kolonie zachránit. Nemám problém Vám čmeláky po úspěšném vyjmutí ze země dovést autem, poslat poštou, nebo Vás nechat si je sám odchytat (pozemek je zatím volně přístupný plac).

Předem Vám moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2018

Vložil: Štěpán Vácha

Titulek: Re: Přesun hnízda

Předpokládám, že zatím dělnice ještě v hnízdech nejsou a létají královny. Obávám se, že dokud nebudou hnízda vyvinutější, tak jakýkoliv transfer by znamenal zánik. Matky si prý nejsou schopny založit hnízdo znovu.
Kde sídlíte?

Odpovědět

—————

Datum: 12.04.2018

Vložil: Ivan

Titulek: Umístění včelínu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je lepší umístit čmelín do terénu při zemi, nebo na balkon cca 6 m nad zemí (zde je lépe chráněný).

Díky

Odpovědět

—————

Datum: 03.03.2018

Vložil: Lucie

Titulek: Nalákání samičky do čmelína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jako výplň do čmelína může postačit jemná načechraná králičí srst s kousky sena. Ještě bych chtěla vědět jestli dát čmelín cca 30cm nad zem a jestli čmelín královna sama najde nebo ji mám chytnout a dát do čmelína. Děkuji za odpověď:)

Odpovědět

—————

Datum: 01.12.2017

Vložil: Smithb157

Titulek: John

I gotta preferred this web web page it appears very valuable quite advantageous kgaadbdeadegkffd

Odpovědět

—————