Diskuzní forum

Tato část slouží jako platforma pro snadnou a rychlou výměnu zkušeností a diskuzi o čmelácích a jejich chovu. Snažili jsme se nadefinovat diskuzní témata. Pokud vám nějaké téma chybí napiště nám jej a my jej doplníme. Snažte se prosím tématické dělení dodržovat, ať je to trochu přehledné. Díky

Poznámka: diskuze není moderována.


Diskusní téma: Jak nejlépe nalákat královnu do čmelína

Datum: 23.05.2018

Vložil: Jirka

Titulek: začátečník

V sobotu jsem koupil čmelín s čmeláčí rodinkou. Protože bylo chladno a lilo jako z konve, přemístil jsem je z přepravky až v neděli a pro následný liják jsem úl nechal na terase a teprve v pondělí jsem jej odnesl na stanoviště. Když byl úl na terase, viděl jsem čmeláka jak vklouznul do čmelína. Po přenesení úlu nepozorujeme žádný pohyb. Ještě zkusím dát do vletového otvoru kousek trávy. Uvnitř je hemžení, pro krmení jsme zasunuli dovnitř tři kuličky hmoty z medu a cukru a večer jsem přidal do úlu mističku s cukerným roztokem. Jak douho trvá, než začnou čmeláci vylétat z úlu? Neudělal jsem někde chybu při instalaci?

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: začátečník

Nejlepší je ul přemístit v nocí. Když ho premistite ve dne nemohou ho najít.

Odpovědět

—————

Datum: 12.01.2018

Vložil: Tomas

Titulek: barva - čmelínu

Dobrý den, vyrobil jsem si dva čmelíny a ve finále bych je chtěl barevně rozlišit.Lze použít na přední stranu včetně vletové klapky( smozřejmě jen dřevěné části) akrylátový autolak?(červený, žlutý)
Nebo je nechat čistě přírodní?
Za radu předem děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 06.02.2018

Vložil: Blanča

Titulek: Re: barva - čmelínu

Čmeláci preferují bílou, fialovou, modrou, žlutou. Lakem na hračky nebo vodou ředitelné.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: barva - čmelínu

Jen barvu která se dá ředit vodou.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: barva - čmelínu

Jen. Vodou ředitelné.

Odpovědět

—————

Datum: 13.09.2017

Vložil: Pavel

Titulek: královny

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli lze chytat čmeláčí královny na podzim, nechat je přezimovat třeba v ledničce a na jaře je dát do úlu a ten umístit do voliéry kde bude velké množství hluchavek a po tom co královna založí hnízdo tak vyndat úl z voliéry a nechat ho někde ve stínu a nechat čmeláky volně létat? předem děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 29.08.2017

Vložil: Hana

Titulek: Čmelák

Dobrý den, prosím vás, všimli jsme si lezoucích čmeláků a poté jsme zjistili, že nema křídla. Za hlavičkou měl vajíčka. Dneska jsem objevila dalšího čmeláka, také nelétal, křidla ještě měl, ale taky měl za hlavičkou žlutá vajíčka. Co to je a můžeme nějak pomoci? Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 11.06.2017

Vložil: Magdalena

Titulek: Byl u nás zavíječ... :-(

Byl u nás v úle zavíječ - královnu i čmeláčky (15) jsme vyndali, vše vyčistili, opálili horkovzdušnou pistolí. Poté dali zpět kartonovou podložku a čisté zateplení. Původní hnízdo bylo již naprosto zničeno :-(. Je šance, že královna hnízdo postaví znovu? Dali jsme jí tam víčko od petky s cukerným roztokem. Má cenu dát jí včelí vosk? Jak jim pomoci? Klapku máme, ale zřejmě tam zavíječ vnikl, než byla zcela dovřená :-(. Děkuji za odpovědi.

Odpovědět

—————

Datum: 14.06.2017

Vložil: Marek

Titulek: Re: Byl u nás zavíječ... :-(

Dobry den,
z mojej dlhorocnej skusenosti z boja proti zavijacovi a inym cmeliacim parazitom vam viem poradit nasledovne. Na stenu okolo vetracieho otvoru cmelina nalepte obojstrannu lepiacu, ktoru pouzivaju zahradkari proti lezucemu hmyzu. Paraziti idu vzdy za pachom z hniezda, ktory je najsilnejsi prave z vetracieho otvoru, krasne ich tam pochytate. Avsak ani toto nie je 100% ochrana, + obcas sa stane za sa tam prilepi aj nejaka ta robotnica, avsak tuto stratu hniezdo urcite prezije. Nemam skusenost, ale osobne si myslim ze ste pre tento rok uz hniezdo cmeliakov stratili. Pokial mi date na vas e-mail viem Vam poslat fotky, ako to mam spravene na cmelinoch ja.

Marek

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Konstrukce čmelína

Datum: 11.05.2018

Vložil: neo

Titulek: cmelin z EPS

zaujal me zdejsi prezentovany napad na cmelin z EPS-pěnoveho polystyrenu... nenasel jsem ale u clanecku zminku cim to slepit-zda staci standard transparent silikon?! konstrukce z EPS mi prijde na vyrobu mnohem jednodussi nez sroubovat ze dreva... diky

Odpovědět

—————

Datum: 09.10.2018

Vložil: Jan Mašek

Titulek: Re: cmelin z EPS

Dobrý den,
jestli budete "páchat" čmelín z EPS polystyrenu, doporučuji Vám použít k lepení t. zv. nízkoexpanzní pěnu. Dostanete ji koupit ve všech stavebninách a hobbymarketech. Prodavačům můžete říci, že ji potřebujete právě k lepení polystyrenových desek, aby Vám prodali nejvhodnější typ. Ovšem k použití budete ještě potřebovat aplikační pistoli. Stačí Vám k tomu úplně obyčejná za cca 130,- Kč. Určitě Vám budou chtít vnutit ty nejdražší typy i přes 500,- Kč, což je naprosto zbytečné. Pokud pěnu nevypotřebujete, (musel byste stavět čmeláčí sídliště), doporučuji zakoupit ještě čistič aplikační pistole, abyste jí mohl použít několikrát. Přeji Vám ať se dílo podaří!

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2017

Vložil: Standa

Titulek: čmelín z OSB

Letos jsem konečně stačil vyrobit své včelíny včas a už se těším na jaro. Bohužel až nyní čtu, že tu někdo nedoporučuje vyrábět čmelín z něčeho nepřírodního. Já je mám z OSB. Myslíte, ze královna tento materiál skutečně nepřijme a měl bych raději vyrobit nové? Má někdo takovou praktickou zkušenost? A proč tedy přijmou polystyren? Je mi líto vynaloženého úsilí a času které jsem výrobě věnoval a těšil se na svůj první odchov

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2017

Vložil: Standa

Titulek: Re: čmelín z OSB

Tak pokud někdo řeší stejný problém, OSB se nebojte. Čmeláci úl zcela bez problému přijali.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: čmelín z OSB

Před pár lety jsem měl čmelíny s OSB ale moc se to neujalo. Jediná možnost dát čmelín do stínu a to aby se moc nehrál.

Odpovědět

—————

Datum: 17.07.2016

Vložil: Jaroslav Huml

Titulek: pačmeláci

Zdravím Vás přátelé. Prokousal jsem se celou diskuzí, ale chybí mi jedna informace. Co dělat s pačmeláky, kteří evidentně obsadili již fungující čmelín. Podle popisu jsou ti jistojistě pačmeláci, dvojnásob velcí proti čmelákům a když vylezou z úlu, chvíli sedí na česnu a potom odfrčí rovnou do dáli za hlubokého bručení. Je to můj nadějný úl, ve kterém je stále živo, jen mám strach, že místo královniček si vypěstuji kukačky. Navíc jsem na jednom exempláři po odchytu zjistil na zádech kolonii parazitů, ale protože v naší rodině nikdo nekouří, nevím, jak ho těch potvor zbavit, aby to přežil. Pokud víte, poraďte. Já už musím čmeláky pěstovat jen kvůli jménu. Zdravím a díky za zprávu. J.H.

Odpovědět

—————

Datum: 07.08.2016

Vložil: Josef Prchala

Titulek: Re: pačmeláci

Já zbavuji nové matky čmeláků od roztočů tak,že ji dám narkozu v klitce na odchyt včelích matek,kterou strčím do mikroténového sáčku a napustím přes soda stream CO2 a nechám deset minut.Pak i sklíckou ponořím do sklenice vody s kapkou jaru na pár vteřin a vidím jak roztoči odpadávají na dno pak jí opláchnu v čisté vodě a vyndám na ubrousek který odsaje vodu ze samičky,tu pak dám do krabičky a dám ji trochu cukrového sirupu,než se ůplně probere a oschne pak ji pustím.Pokud ovšem vletí zpět do úlku tak je nabere během pár vteřin zpět.Ti roztoči jsou fakt rychlí.Mělo by to jít snad i s pačmelákama.Jinak jsem na Skype jako epipedobates.S pozdravem Prchala J.

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: pačmeláci

Jaroslave, jak čistit čmelín je popsáno dobře na tomto webu. Stačí jen trochu hledat. Mrkněte do sekce Nepřátelé čmeláků a ochrana před nimi...

Odpovědět

—————

Datum: 28.12.2015

Vložil: monkey

Titulek: dostatek vzduchu

Dobrý den.Chceme na jaře umístit náš první včelín postavený z polystyrenu o tloušťce 5 cm.Je lepený a pěkně utěsněný,aby čmeldové měli teploučko,ale teď mám trochu obavy,jestli tam budou mít dost vzduchu.Větrání jsme udělali z trubky o průměru 4 cm s pastí proti škůdcům a přez vchod budou mít klapku,tak tudy taky moc vzduchu neprojde.Ale zase si říkám,že když jsou čmeláci zahrabaní pod zemí,tak jim to taky moc nevětrá...Děkuji předem za Vaše rady a názory.

Odpovědět

—————

Datum: 24.06.2015

Vložil: renttip

Titulek: vnitřní rozměr

Velmi se různí informace o rozměrech čmelína, prosím o sdělení, jaký rozměr je nejideálnější. Viděl jsem rozměr 15x15x15, ale také 25x25x25.
Popř.kde lze získat rozměrový plánek. Děkuji.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Umístění čmelína

Datum: 03.04.2017

Vložil: Miroslav

Titulek: Délka krku

Dobrý den,
pouze bych se chtěl informovat, zda je důležitá délka "husího krku" uvnitř úlku? Vnitřní rozměr mám 25x25x25, uvnitř na všech stranách polystyrén a přes polystyrén na všech stranách tvrdý karton s větráním z vrchu, kde prochází vzduch. V úle je naprostá tma. Husí krk délky ca. 30 cm.
Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: Délka krku

Miroslave, na délce krku nezáleží, ale je dobré, když je zalomen přes roh, čmeláci se tak cítí ve čmelíně bezpečnější, když tam nejde přímé světlo...

Odpovědět

—————

Datum: 10.03.2013

Vložil: Tomáš

Titulek: Nové diskuzní fórum

Dobrý den,
dovolil jsem si vytvořit nové diskuzní fórum pro chovatele čmeláků, které všem přinese snadnější orientaci a přehled mezi jednotlivými příspěvky.
Odkaz na fórům zde: www.vypatrej.cz/cmelaci

Odpovědět

—————

Datum: 28.01.2017

Vložil: Niky

Titulek: Re: Nové diskuzní fórum

Stránky www.cmelaci.vypatrej.cz nelze zobrazit.Už nebudou nebo jen probíhá údržba?

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ochrana čmelína před škůdci

Datum: 19.02.2012

Vložil: Raymer

Titulek: Ochranná trubka

Dobrý den,

velmi děkuji za skvělý tip s ochrannou trubkou, je to asi skutečně nejlepší ochrana čmelína a zároveň také ochrana, která nepotřebuje nějak nastavovat oproti ochrnanné klapce. Teď rád zprovozním více čmelínů s tímto výtečným ochraným systémem.

Raymer :-)

Odpovědět

—————

Datum: 24.03.2012

Vložil: Raymer

Titulek: Re: Ochranná trubka

Dobrý den,

je možné místo ochranné síťky vyvrtat několik velmi malých direk do tunýlku z plastové trubky? (případně jakým průměrem vrtáku) Děkuji za informaci od odborníka.

Odpovědět

—————

Datum: 05.04.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Re: Ochranná trubka

Mám pochyby, zda by i značné množství drobných direk třeba o světlosti 2 mm dokázalo propustit potřebné vysoké množství pachu z hnízda k čelní stěně úlu. Několik velkých otvorů v plastové trubce, dokonale překrytých síťkou, to dokáže dokonale. Samozřejmě spolu s větracím otvorem - pastí. Drobounké otvůrky v odlehlé, koncové části trubky by možná do ní něco světla vpustily, jenže tam nesmíme připustit výstup žádných čmeláčích pachů, ani z feromonů, jimiž si čmeláci značkují cestu. A hlavně: vpředku i vzadu znamenají nekryté otvůrky i jen 2 mm nebezpečí vniknutí sice vzácnějšího, avšak zcela likvidačního predátora - mušky chalcidky Melittobia acasta /viz Přehled čmeláčích parazitů a predátorů/.

Odpovědět

—————

Datum: 05.04.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Ochranná trubka

Dobrý den.
Ačkoli jsem ochrannou trubku zkonstruoval a zkoušel u několika čmeláčích úlů teprve vloni, i já se domnívám, že je to nejúčinnější ochranný prostředek proti řadě predátorů, včetně zavíječe čmeláčího. Ovšem za podmínky, že bude do ochrany onoho úlu zároveň začleněn větrací otvor - past.
M.Stuchl

Odpovědět

—————

Datum: 11.11.2011

Vložil: Raymer

Titulek: Větrací past

Dobrý den,

rád bych se zeptal jestli je větrání úlu skutečně nezbytně nutné v případě použití ochranné klapky a dlouhé chodbičky k hnízdu.

Děkuji předem za Vaší odpověď.

S pozdravem

Raymer

Odpovědět

—————

Datum: 13.11.2011

Vložil: Oťas

Titulek: Re: Větrací past

Určitě,hlavně při pokročilejším stadiu hnízda, které samo o sobě produkuje teplo a i když je úlek ve stínu a venku je 30 stupňů tak hrozí přehřátí.
S větrací pastí nemám zkušenosti, větrání mám řešeno jinak
O.K.

Odpovědět

—————

Datum: 05.04.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Větrací past

Především: trubka větrání - past má dvě funkce: kromě větrání také likvidaci vniknuvších predátorů a parazitů.
Větrání úlu je potřebné i při použití ochranné klapky zejména v létě za vysokých teplot, hlavně pak u čmeláčích druhů s vysokým počtem jedinců koncem vývoje jako je čm. zemní či skalní.
I když čmeláci určitou vlhkost dokonce potřebují a dobře ji snášejí, značná vlhkost z tepla vede k zamokření hnízdního materiálu, posléze k jeho zahnívání a vzniku plísní, jež škodí čmeláčímu plodu.
Samotná plastová přívodní trubka za vysokých letních teplot nestačí úl odvětrat, protože je běžně vedena u dna úlu. Prakticky žádnou větrací funkci neplní např. trubka 2cm o délce 1.5 -2m, procházející k úlu zemí nebo zdí atd.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Dokrmování čmeláků

Datum: 06.06.2016

Vložil: Karolína

Titulek: Mrtvé larvičky

Dobrý den,
před třemi dny jsem dostala darem čmelín s dvířky proti zavíječi, dnes jsem našla před dvířky dvě mrtvé čmeláčí larvy. Je možné, že mí čmeláci hladoví? Nachystala jsem do víčka od petlahve sirup (měla jsem doma jen hnědý cukr) který začaly dělnice oblizovat, myslíte, že to pomůže?

Odpovědět

—————

Datum: 11.05.2016

Vložil: Petr

Titulek: čmelí královna

Dobrý den, taky plánuju letos vyrobit čmelín a příští jaro ho nechat zabydlet. Zajímalo by mě, jestli musím každé jaro chytat čmelí královny znovu a nebo je nějaká šance že se na místo vrátí již odchovaná královna díky za odpověď ;)

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: čmelí královna

Petře,
některé druhy čmeláků se na jaře častěji vrací do čmelína, některé méně. Ale nic není tak jednoduché. Někdy se vrátí do čmelína více královen a svedou o něj souboj, kdy mohou všechny zahynout...

Odpovědět

—————

Datum: 13.11.2012

Vložil: Milan

Titulek: Vhodné rostliny pro čmeláky

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké druhy rostlin jsou nejideálnější si na zahradu na jaře pořídit pro první čmeláčí matky a první generace dělnic tak abych zajistil dostatek potravy.

Děkuji Vám, Milan

Odpovědět

—————

Datum: 30.04.2012

Vložil: Křovák

Titulek: Přikrmování čmeláků

Dobrý den,

nedávno jsem vedl debatu s panem Stuchlem, který přikrmování čmeláků (venkovní chov) vidí spíše jako nouzové řešení v kritickém jarním období (náhlé ochlazení, vyšší polohy s nedostatkem pastvy atp.). Za normálních podmínek ho vidí jako zbytečné. Přikrmovat radí pouze cukerným roztokem, ne medem, kvůli šíření včelích nemocí (Nosema apis). Když už přikrmovat, tak vždy uvnitř úlku. Pokud však nemáte nějaký patent na doplňování nádobky, je to vždy rušivý zákrok. Také to skýtá nebezpečí přilákání mravenců či jiných nevítaných hostů. Dalším argumentem proti přikrmování je skutečnost, že k vývoji čmeláčího plodu je potřeba specifického složení nektaru, které matka dociluje návštěvou rozličných květů a přidává různé druhy pylu. Sacharóza tyto pro zdárný vývoj plodu nezbytné komponenty (vitamíny, minerály, bílkoviny) neobsahuje. Ve většině případů si pak čmeláci obstarají krmení bez problémů sami na květech v okolí hnízda.

S pozdravem
Křovák

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Zdeněk Kašpar

Titulek: Krmit či nekrmit?

Zdravím všechny příznivce čmeláků. V letošní roce se mi podařilo, v průběhu měsíce března, usadit tři královny čmeláka (asi) zemního. Bylo celkem teplo, slunečno, slušné čmeláčí počasí, zrovna kvetly kočičky. Toto se však záhy změnilo, začala být zima, v Praze dokonce -5 stupňů. Rozkvět květin a stromů se zpomalil. No a, bohužel, jsem teď v pátek nalezl jednu královnu na kokonech mrtvou. Nebyla na ní vidět žádná újma. Byla přitisklá na kokonech, hlavičkou dolů. Naposledy jsem ji zahlédl na česně ráno 8. dubna, to byla zrovna ta strašná zima. Jen se snažila odletět, spadla na zem a hned se zase vrátila do úlku. Myslím si, že zašla hladem a vyčerpáním. Musím k úlkům vyrobit nějaké krmné komůrky, kam bych jim mohl přidat trochu cukerného roztoku za špatného počasí. Jen aby královna nabrala energii na zahřátí potomstva a na sběr alespoň trošky pylu. Je ale pravda, že úlek byl menší, z prken asi 2 cm, jinak nezateplený, jen s hnízdním matriálem. To asi k zahubě hnízda taky dost pomohlo, protože ostatní dvě hnízda, jedno nadzemní zateplené a jedno podzemní zatím přežívají.
Berte můj příspěvek jako začátek diskuze o přikrmování a zároveň i jako varování, že na úlcích se nesmí šetřit.ˇ
Zdenek

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Jiří Havelec

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Já jsem v chovu čmeláků teprve začátečník. V zimě jsem postavil 10 čmelínů a koncem března a začátkem dubna je osadil královnou. 4 čmelíny se podařily osadit na poprvé. Dnes mám osazeno 9 čmelínů, jeden se čmelákem lučnim a ostatní se čmelákem zemnim.V poslednim jsem se pokusil ubytovat čmeláka skalního, bohužel bez úspěchu. Nyní k přikrmování. Bydlim v panelovém domě a 3 čmelíny mám na balkoně, ostatní na mojí zahradě, další na zahradách příbuzných. Do každého čmelínu jsem umístil napáječku s cukromedovym roztokem, který čmeláci ochotně příjmají. Pozoroval jsem je dnes ráno. Ke každému česílku jsem umístil víčko od petlahve s nektarem a sledoval co královny. Venku se dnes dost ochladilo a proto mne ani neudivilo, když z prvního čmelínu čmelák jen zvedl klapku a doslova natankoval plnou a zacouval zpátky domů. U druhého čmelínu byla podívaná ještě zajímavější. Čmelák se právě vracel z výletu, když si všiml, nebo ucítil nektar u svého česílka a než zvedl klapku asi 3 minuty nasával nektar. Potom se pokusil vzlétnout, ale ouha, byl moc těžký a začal pobíhat křížem krážem po podlaze balkonu a pokoušel se odstartovat až podběhl zábradlí ven. Asi za za 5 minut se normálně vrátil a přistál na svém česílku, zvedl klapku a upaloval domů. U posledního čmelínu proběhlo tankování bez problémů. Z této příhody je zřejmé, že čmeláci rádi využijí, pro ně výhodné nabídky potravy hlavně za chladného počasí. Hodně zdaru přeje Jirka.

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2012

Vložil: Honza

Titulek: Re: Re: Krmit či nekrmit?

Dobrý den pan Jiří, krmení čmeláků je určitě dobrý nápad, jak im pomoct, hlavně na jaře za nepříznivého počasí. Já sem tento problém vyřešil malými dírkami na bočních stranách čmelínů. Vevnitř se nachází špunt od petky přilepený o dno úlku pomocí oboustrané pásky. V případe nepříznivého počasí natáhnu roztok do injekce a přes dírku naplním špunt. Pak dírku zacpu kouskem špejlí. Rád bych se Vás zeptal na osazování královen. Mám čtyři úlky, každý je ale zatim prázdny. Po mnoha nezdarech a následných konzultacích s panem Stuchlým sem něco vylepšil, resp. pozměnil, takže se uvidí v průbehu dalších dní. Mohl by ste napsat, jak přesně, jakou metódou a na jak dlouho uzavírate čmeláky v úlcích?
Ďekuju. Honza

Odpovědět

—————

Datum: 30.08.2017

Vložil: Jirina

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Na male vicko dat trochu zredeneho medu nebo rozpusteny cukr, pomuze to kralovne par dni. Vlozit na dno ulu, aby obsah nebyl vyssan naplni.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ostatní

Datum: 08.01.2019

Vložil: Martin

Titulek: Snadnější kontrola čmelína

Dobrý den, začínám se zajímat o pomoc čmelákům a rád bych si postavil vlastní čmelín.
Mám zatím v plánu vyrobit pro něj jak klapku, tak i větrací trubku s pastí a při dumání nad tím, jak snadněji zjistit, zda není hnízdo napadené zavíječem mě napadlo, že pokud už se dělají plexiskla pod strop pro pozorování, proč neudělat plexi i v podlaze s tím, že by se vnější podlaha dala odklopit a zespod se podívat, zda neuvidím larvy zavíječe? Pro čmelín umístěný na stěně by to neměl být problém.
Je něco, co mi uniká? Je to špatný nápad? Děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 24.12.2018

Vložil: ltonicoge

Titulek: Hi everyone. I need to help

I am ltonser. I need help. What can i do it?

Odpovědět

—————

Datum: 14.10.2018

Vložil: Matthewskari

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Odpovědět

—————

Datum: 28.05.2018

Vložil: Jaroslava Podlipná

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Jak se chovat k pačmelákovi, který hledá v místech, kde sídlí čmeláci? Odchytla jsem ho síťkou a pořádně prohlédla a odnesla dál od zahrady a vypustila. Zatím se nevrátil, snad. Myslím, že by se neměl zabíjet. Na různých webech o čmelácích se píše něco jiného. Chtělo by to zveřejnit více informací. Děkuji Podlipná.

Odpovědět

—————

Datum: 09.05.2018

Vložil: Jirka

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Potkal jsem k večeru královnu?, myslel jsem ze hleda ale zalezla do hnizda. misto jsem oznacil a druhy den pozoroval. K memu prekvapení priletela ulne jina, čmelak luční tak na 90%. Poté přiletela i druha, nejspis pacmelak. Lučnas se vrací v pravidelnych intervalech(delnice jeste nemá), ale ta duha temer vubec, v noci tam jsou normalne spolu. Bude stacit kdyz pacmelaka odchytim a odnesu dostatečně daleko?

Odpovědět

—————

Datum: 14.04.2018

Vložil: Marek

Titulek: Přesun hnízda

Dobrý den,

obracím se na Vás s velikou prosbou. O chov čmeláků jsem se začal zajímat o rok zpět. Ovšem zatím nebyl čas se tomu plně věnovat, díky stavbě domu.
A zde se objevil problém..
Nechal jsem si před zimou na pozemek navozit hlínu, která se měla letos na jaře rozhrnou a zhutnit. Stavět letos ještě neplánuji, ale příprava pozemku pojede naplno.
Jenže do zmíněných kopečků hlíny, se nastěhovali čmeláci skalní. Mají tam vybudované 3 hnízda. A jelikož za 2-3 týdny bude probíhat další navážka a následně rozhrnutí všeho + hutnění, tak jsou prozatím odsouzeni k smrti. Což je mi líto, navíc, když si je chci časem pořídit na budoucí zahrádku.

A zde dochází na velkou prosbu. Stěhování čmeláka zemního jsem už byl svědkem (připadalo mi to docela jednoduché, prostě ten chomáč tkaniny se čmeldama byl přesunut do čmelína, easy). Ovšem stěhování čmeláka skalního, navíc zavrtaného v zemi, jsem ani nedohledal na internetu.
Proto Vás moc prosím za jakékoliv rady, jak ty 3 kolonie zachránit. Nemám problém Vám čmeláky po úspěšném vyjmutí ze země dovést autem, poslat poštou, nebo Vás nechat si je sám odchytat (pozemek je zatím volně přístupný plac).

Předem Vám moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2018

Vložil: Štěpán Vácha

Titulek: Re: Přesun hnízda

Předpokládám, že zatím dělnice ještě v hnízdech nejsou a létají královny. Obávám se, že dokud nebudou hnízda vyvinutější, tak jakýkoliv transfer by znamenal zánik. Matky si prý nejsou schopny založit hnízdo znovu.
Kde sídlíte?

Odpovědět

—————

Datum: 12.04.2018

Vložil: Ivan

Titulek: Umístění včelínu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je lepší umístit čmelín do terénu při zemi, nebo na balkon cca 6 m nad zemí (zde je lépe chráněný).

Díky

Odpovědět

—————

Datum: 03.03.2018

Vložil: Lucie

Titulek: Nalákání samičky do čmelína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jako výplň do čmelína může postačit jemná načechraná králičí srst s kousky sena. Ještě bych chtěla vědět jestli dát čmelín cca 30cm nad zem a jestli čmelín královna sama najde nebo ji mám chytnout a dát do čmelína. Děkuji za odpověď:)

Odpovědět

—————

Datum: 01.12.2017

Vložil: Smithb157

Titulek: John

I gotta preferred this web web page it appears very valuable quite advantageous kgaadbdeadegkffd

Odpovědět

—————