Diskuzní forum

Tato část slouží jako platforma pro snadnou a rychlou výměnu zkušeností a diskuzi o čmelácích a jejich chovu. Snažili jsme se nadefinovat diskuzní témata. Pokud vám nějaké téma chybí napiště nám jej a my jej doplníme. Snažte se prosím tématické dělení dodržovat, ať je to trochu přehledné. Díky

Poznámka: diskuze není moderována.


Diskusní téma: Jak nejlépe nalákat královnu do čmelína

Datum: 23.04.2012

Vložil: Jára

Titulek: Odchyt malých královen

Dobrý den,

rád bych se zeptal zda-li je rozdíl v chovu malých nebo velkých královen. Usadil jsem královnu (čmeláka zemního) malého vzrůstu a zajímalo by mě, jestli mám očekávat i v průběhu chovu malé dělnice? Děkuji za informaci a přeji všem chovatelům čmeláků úspěšný letošní chov.

Odpovědět

—————

Datum: 03.05.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Odchyt malých královen

Předpokládám, že jde skutečně o královnu čmeláka zemního, nikoliv třeba vždy menší královnu čmeláka lučního, jehož jedna varieta je poněkud podobna čm. zemnímu žlutým proužkem za hlavičkou a dalším žlutým proužkem uprostřed těla. Na rozdíl od bílého konce zadečku čm. zemního má ovšem čm. luční konec těla vždy oranžově červený.
Velikost královny čm. zemního /obdobně jako u jiných druhů/ závisí na genetickém fondu jejích předků a genetické určenosti samečka, jenž ji oplodnil. Také ovšem na genetickém fondu předků tohoto samečka.
Takže Vaše královna může zrodit nové královny malého vzrůstu, stejně tak i královny neobyčejně velké, dalo by se říci běžné.
Jistě víte, že v první generaci malých i velkých královen se rodí vždy nejdříve velmi malé dělničky, teprve postupně přicházejí na svět dělničky větší.

Odpovědět

—————

Datum: 03.05.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Re: Odchyt malých královen

Ještě dodatek k titulku Odchyt malých královen, kde jsem přehlédl jednu otázku:
Rozdíl v chovu malých a velkých královen čmeláka zemního není žádný.

Odpovědět

—————

Datum: 13.06.2012

Vložil: Dep

Titulek: Re: Re: Odchyt malých královen

Pravda:)

Odpovědět

—————

Datum: 23.03.2014

Vložil: Ota

Titulek: Re: Re: Re: Odchyt malých královen

Jak se chytá Královna a jak to poznám že to je Královna. Já teprve začínám.Každá rada nad zlato.
Jinak já zatím krmím motýly a to že jsem si koupil motýlí keř mají ho všude a doporučuji je to nádherná podívaná vydržím na to čučet hodiny jak motýlci sají nektar který cítí na kilometry a těch druhů co přiletí člověk by si myslel že už všechny vyhynuli kdo má rád přírodu zkuste i tohle jinak na čmelačky se už těším.

Odpovědět

—————

Datum: 22.03.2012

Vložil: Alenka

Titulek: Pořízení čmeláků do čmelína

Ráda bych všechny zájemce o chov čmeláků pozvala na nové stránky www.ceskycmelak.webnode.cz , kde najdete informace o čmeláčím laboratorním chovu, a pokud se Vám nepodaří královnu nalákat, dozvíte se, kde si je můžete koupit.

Odpovědět

—————

Datum: 23.11.2011

Vložil: Oťas

Titulek: Usazování matek

Zdravím,
chtěl bych se podělit se svými zkušenostmi s osazováním samiček do úlku.
Používám prakticky stejnou metodu ,která je popsaná v menu - až na pár malých změn. Jako zaváďeč používám trubičku , která zbyde po sáčcích na pečivo apod. , např. v Bille - je ideální , jednu stranu mám zalepenou tvrdším papírem, druhou stranu zkosenou , aby po přiložení na vchod úlku zůstala v rovině. To zalepení je dost důležité, protože stačí malá škvírka a samička je pryč.
Po zavedení samičky do úlu vchod ničím nezacpávám - nechávam jenom zavřenou klapku. Potom poslouchám co se v úle děje - pokud samička bzučí a lítá uvnitř , mám odzkoušeno, že po vylezení uletí - pokud je však v úlku klid tak na 80% zůstane.
Klapku nechávám zavřenou - dokud se jí nepodaří otevřít, stále se vrací zpátky do ,
úlku dokud neotevře, samička která nechce zůstat prostě vyběhne ven a uletí.
Po orientačním letu - mám radost jak malej kluk - počkám až se samička ztratí z dohledu a klapku pootevřu vložením drátku,tak aby klapka byla zešikma pootevřená, aby se jí lepe podařílo najít cestu do úlku.Po návratu chviličku trvá než najde tu správnou cestu, jedna matka č. skalního hledala vchod asi 15 min, ale nevzdala to.
Jiné se to podaří hned- nádherná věc na pozorování.
Po cca dvou dnech začnu klapku postupně zavírat, někdy se stane , že královna dělá nový orientační let a to klapku změním jen o pár mm.
Královna se postupně učí klapku otevírat - za týden otevírá bez problémů. Od této doby už s klapkou nic nedělám, později vylíhnuté dělnice si s klapkou poradí.
Je to nádherná věc k pozorování, když centimetrový čmeláček s obrovskými koulemi pylu na nožičkách zkouší otevřít vchod do úlku když se mu nedaří tak počká až kolegyně která vychází ven mu pootevře dvířka...
S pozdravem O. Kočí

Odpovědět

—————

Datum: 24.11.2011

Vložil: Petr Dobrý

Titulek: Re: Usazování matek

Dobrý den pane Kočí, díky za popis vašich zkušeností. Pokud budete mít časem zase nějaké fotečky a k tomu popisky, rádi to zveřejníme v rubrice "Vaše zkušenosti", jako fotografie vašich čmelínů. Ještě k té vaší metodě, možná by nebylo špatné upřesnit jak dostáváte královnu do té trubičky a tu větu " aby po přiložení zůstala v rovině". Nevím přesně jak to myslíte. (Šlo by třeba vyfotit postup i bez čmeláka, aby to všichni pochopili?) Díky Mějte se a čmeláků zdar.

Odpovědět

—————

Datum: 14.04.2015

Vložil: Alena M.

Titulek: Re: Re: Usazování matek

Já to myslím chápu :) klapka není na svislé ploše ale na zešikmené - proto je trubička na jedné straně seříznutá, aby po přiložení k té šikmině zůstala její podélná osa vodorovně.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Konstrukce čmelína

Datum: 11.05.2018

Vložil: neo

Titulek: cmelin z EPS

zaujal me zdejsi prezentovany napad na cmelin z EPS-pěnoveho polystyrenu... nenasel jsem ale u clanecku zminku cim to slepit-zda staci standard transparent silikon?! konstrukce z EPS mi prijde na vyrobu mnohem jednodussi nez sroubovat ze dreva... diky

Odpovědět

—————

Datum: 09.10.2018

Vložil: Jan Mašek

Titulek: Re: cmelin z EPS

Dobrý den,
jestli budete "páchat" čmelín z EPS polystyrenu, doporučuji Vám použít k lepení t. zv. nízkoexpanzní pěnu. Dostanete ji koupit ve všech stavebninách a hobbymarketech. Prodavačům můžete říci, že ji potřebujete právě k lepení polystyrenových desek, aby Vám prodali nejvhodnější typ. Ovšem k použití budete ještě potřebovat aplikační pistoli. Stačí Vám k tomu úplně obyčejná za cca 130,- Kč. Určitě Vám budou chtít vnutit ty nejdražší typy i přes 500,- Kč, což je naprosto zbytečné. Pokud pěnu nevypotřebujete, (musel byste stavět čmeláčí sídliště), doporučuji zakoupit ještě čistič aplikační pistole, abyste jí mohl použít několikrát. Přeji Vám ať se dílo podaří!

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2017

Vložil: Standa

Titulek: čmelín z OSB

Letos jsem konečně stačil vyrobit své včelíny včas a už se těším na jaro. Bohužel až nyní čtu, že tu někdo nedoporučuje vyrábět čmelín z něčeho nepřírodního. Já je mám z OSB. Myslíte, ze královna tento materiál skutečně nepřijme a měl bych raději vyrobit nové? Má někdo takovou praktickou zkušenost? A proč tedy přijmou polystyren? Je mi líto vynaloženého úsilí a času které jsem výrobě věnoval a těšil se na svůj první odchov

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2017

Vložil: Standa

Titulek: Re: čmelín z OSB

Tak pokud někdo řeší stejný problém, OSB se nebojte. Čmeláci úl zcela bez problému přijali.

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: čmelín z OSB

Před pár lety jsem měl čmelíny s OSB ale moc se to neujalo. Jediná možnost dát čmelín do stínu a to aby se moc nehrál.

Odpovědět

—————

Datum: 17.07.2016

Vložil: Jaroslav Huml

Titulek: pačmeláci

Zdravím Vás přátelé. Prokousal jsem se celou diskuzí, ale chybí mi jedna informace. Co dělat s pačmeláky, kteří evidentně obsadili již fungující čmelín. Podle popisu jsou ti jistojistě pačmeláci, dvojnásob velcí proti čmelákům a když vylezou z úlu, chvíli sedí na česnu a potom odfrčí rovnou do dáli za hlubokého bručení. Je to můj nadějný úl, ve kterém je stále živo, jen mám strach, že místo královniček si vypěstuji kukačky. Navíc jsem na jednom exempláři po odchytu zjistil na zádech kolonii parazitů, ale protože v naší rodině nikdo nekouří, nevím, jak ho těch potvor zbavit, aby to přežil. Pokud víte, poraďte. Já už musím čmeláky pěstovat jen kvůli jménu. Zdravím a díky za zprávu. J.H.

Odpovědět

—————

Datum: 07.08.2016

Vložil: Josef Prchala

Titulek: Re: pačmeláci

Já zbavuji nové matky čmeláků od roztočů tak,že ji dám narkozu v klitce na odchyt včelích matek,kterou strčím do mikroténového sáčku a napustím přes soda stream CO2 a nechám deset minut.Pak i sklíckou ponořím do sklenice vody s kapkou jaru na pár vteřin a vidím jak roztoči odpadávají na dno pak jí opláchnu v čisté vodě a vyndám na ubrousek který odsaje vodu ze samičky,tu pak dám do krabičky a dám ji trochu cukrového sirupu,než se ůplně probere a oschne pak ji pustím.Pokud ovšem vletí zpět do úlku tak je nabere během pár vteřin zpět.Ti roztoči jsou fakt rychlí.Mělo by to jít snad i s pačmelákama.Jinak jsem na Skype jako epipedobates.S pozdravem Prchala J.

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: pačmeláci

Jaroslave, jak čistit čmelín je popsáno dobře na tomto webu. Stačí jen trochu hledat. Mrkněte do sekce Nepřátelé čmeláků a ochrana před nimi...

Odpovědět

—————

Datum: 28.12.2015

Vložil: monkey

Titulek: dostatek vzduchu

Dobrý den.Chceme na jaře umístit náš první včelín postavený z polystyrenu o tloušťce 5 cm.Je lepený a pěkně utěsněný,aby čmeldové měli teploučko,ale teď mám trochu obavy,jestli tam budou mít dost vzduchu.Větrání jsme udělali z trubky o průměru 4 cm s pastí proti škůdcům a přez vchod budou mít klapku,tak tudy taky moc vzduchu neprojde.Ale zase si říkám,že když jsou čmeláci zahrabaní pod zemí,tak jim to taky moc nevětrá...Děkuji předem za Vaše rady a názory.

Odpovědět

—————

Datum: 24.06.2015

Vložil: renttip

Titulek: vnitřní rozměr

Velmi se různí informace o rozměrech čmelína, prosím o sdělení, jaký rozměr je nejideálnější. Viděl jsem rozměr 15x15x15, ale také 25x25x25.
Popř.kde lze získat rozměrový plánek. Děkuji.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Umístění čmelína

Datum: 03.04.2017

Vložil: Miroslav

Titulek: Délka krku

Dobrý den,
pouze bych se chtěl informovat, zda je důležitá délka "husího krku" uvnitř úlku? Vnitřní rozměr mám 25x25x25, uvnitř na všech stranách polystyrén a přes polystyrén na všech stranách tvrdý karton s větráním z vrchu, kde prochází vzduch. V úle je naprostá tma. Husí krk délky ca. 30 cm.
Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: Délka krku

Miroslave, na délce krku nezáleží, ale je dobré, když je zalomen přes roh, čmeláci se tak cítí ve čmelíně bezpečnější, když tam nejde přímé světlo...

Odpovědět

—————

Datum: 10.03.2013

Vložil: Tomáš

Titulek: Nové diskuzní fórum

Dobrý den,
dovolil jsem si vytvořit nové diskuzní fórum pro chovatele čmeláků, které všem přinese snadnější orientaci a přehled mezi jednotlivými příspěvky.
Odkaz na fórům zde: www.vypatrej.cz/cmelaci

Odpovědět

—————

Datum: 28.01.2017

Vložil: Niky

Titulek: Re: Nové diskuzní fórum

Stránky www.cmelaci.vypatrej.cz nelze zobrazit.Už nebudou nebo jen probíhá údržba?

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ochrana čmelína před škůdci

Datum: 14.06.2016

Vložil: Matylda

Titulek: Mám prohlídnout hnízdo?

Dobrý den,
mám druhým rokem na zahradě čmeláčí úl, loni se čmelákům nelíbil, letos se mi cca v půlce dubna povedlo odchytit jediného hledajícího čmeláka, ale pak už jsem ho u úlu neviděla, tak jsem myslela, že to dopadlo stejně jako loni. Na úlu je ochranná klapka, ale nechala jsem ji odklopenou. Koncem května z úlu vylétli první malincí čmeláci, klapku jsem postupně sklopila, čmeláci se to docela rychle naučili. Dneska jsem do úlu opatrně nakoukla střechou a uvnitř byla moucha. Nevím, jak se tam mohla dostat, je možné, že by se tam vylíhla? Mám se pokusit hnízdo očistit, když ale nemám na dně žádnou folii, kterou by se dalo hnízdo z úlu vyzvednout?

Odpovědět

—————

Datum: 22.04.2015

Vložil: Skyvi

Titulek: Čmelák v přírodě

Mám jen dotaz, jak to vypadá se škůdci a čmeláky v normální přírodě. Tam čměláky nikdo nechrání. To by pro čmeláky mělo být dost likvidační?

Odpovědět

—————

Datum: 24.06.2012

Vložil: Lesák

Titulek: Trubka VS Klapka

Dobrý den,

rád bych se zeptal o kolik procent je účinnější ochranná trubka před ochranou klapkou. A zda je možné tyto ochranné systémy kombinovat a zvýšit bezpečnost čmeláků.

Děkuji Vám

Odpovědět

—————

Datum: 05.07.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Trubka VS Klapka

Ochrannou trubku zkouším teprve druhým rokem, a i když mám část čmeláčích úlů pro srovnání chráněnu jen ochrannou klapkou, nemohu zatím zodpovědně uvést, dokonce percentuálně, o kolik je ochranná trubka bezpečnější. Kombinace obou prvků je samozřejmě možná, jistě by to ještě posílilo ochranný systém, a čmeláci by si z toho hlavu určitě nedělali. Jen by se při montáži klapky muselo postupovat tak, jak je předepsáno na webu v příslušné kapitole.

Odpovědět

—————

Datum: 12.04.2012

Vložil: Jára

Titulek: ochrana čmelína

Dobrý den,

proč čmeláci nedokáží více bránit svá hnízda jako například vosy obecné či sršně? Resp. proč jsou v ochraně tak pasivní?

děkuji za informaci

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: ochrana čmelína

Není jim to geneticky, přírodou dáno. Po miliony let čmeláci nepotřebovali nějaké účinné obranné prostředky, protože byl dostatečný početní stav všech jejich druhů. Kdyby v těch dobách všechny na podzim čerstvě zrozené královny /podle druhů třeba 30 - 200/ vždy na jaře založily úspěšné rodiny, množství čmeláků by lavinovitě narůstalo, což příroda nemohla dopustit, protože vyžaduje rovnováhu. To obrovské množství predátorů stačilo po ony miliony let udržovat množství čmeláků přesně v žádoucích počtech.
Situace se radikálně změnila především v minulém století a ve zvýšené míře, rychlejším tempem, pokračuje nyní a bude pokračovat i nadále. Někdejší predátoři zůstali, přibyl však největší, nejúčinnější predátor - člověk, který nejrůznějšími způsoby snižuje počty čmeláčích rodin. Přizpůsobování se novým podmínkám netrvá v přírodě desítky nýbrž spíše tisíce či desetitisíce let.

Odpovědět

—————

Datum: 18.01.2019

Vložil: bludar

Titulek: Re: Re: ochrana čmelína

Evolucne kecy

Odpovědět

—————

Datum: 26.06.2018

Vložil: Květoslav

Titulek: Re: ochrana čmelína

Jsou to dobraci.

Odpovědět

—————

Datum: 11.04.2012

Vložil: Tomáš

Titulek: Čištění čmeláčích úlů

Dobrý den,

tento příspěvek na stránkách: 8/ Čištění čmeláčích úlů od škůdců při fungování čmeláčí rodiny.

Dle mého názoru by u nezkušených chovatelů mohl mít zbytečně fatální následky. Chovatel by mohl ohrozit či vážně poranit členy čmeláčí rodiny. Jakákoliv manipulace se čmeláky v takovém stádiu vývoje u nezkušeného chovatele muže být nebezpečná.
(je na chovateli zda se považuje za zkušeného. Je to jen můj osobní názor!)

Tomáš

Odpovědět

—————

Datum: 05.07.2012

Vložil: M.Stuchl

Titulek: Re: Čištění čmeláčích úlů

Souhlasím s Vámi při nabádání k opatrnosti při čištění čmeláčí rodiny, obavy před fatálními důsledky jsou však značně zveličené. Může k tomu přikročit i nepříliš zkušený chovatel, bude-li důsledně dodržovat uvedený návod /což se dnes bohužel často nestává - lidé čtou instrukce jen obrysově, povrchně, ačkoliv tajemství úspěchu spočívá mnohdy právě v detailu/. Popsaný úkon je nesrovnatelně jednodušší ve srovnání s konáním např. včelařů při různé manipulaci s včelami uvnitř úlů. K získání dostatečných zkušeností stačí jediné čištění u čmeláčí rodiny, zvlášť když jeví známky kolabování. I kdybychom teoreticky připustili možnost poškození jedné čištěné rodiny, uvedeným způsobem lze chovatelem zachránit podstatně víc rodin, odsouzených k záhubě především zavíječem čmeláčím, je -li zásah vykonán včas. Uvedené čištění přesto doporučuji začátečníkovi uskutečňovat nejpozději do dvou měsíců po založení rodiny královnou, dokud je v hnízdě dělniček ještě málo a úkon je snadno zvládnutelný. Nikoliv tedy až nyní, kdy u zdravých hnízd druhů již s velkým počtem jedinců je toto čištění náročnější, i když praxí se získají i tady zcela bezpečné postupy. Navíc popsaný úkon otvírá chovateli možnost rozšířit počet jím chovaných čmeláčích rodin. O tom však až později na webu či v odborném časopisu.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Dokrmování čmeláků

Datum: 06.06.2016

Vložil: Karolína

Titulek: Mrtvé larvičky

Dobrý den,
před třemi dny jsem dostala darem čmelín s dvířky proti zavíječi, dnes jsem našla před dvířky dvě mrtvé čmeláčí larvy. Je možné, že mí čmeláci hladoví? Nachystala jsem do víčka od petlahve sirup (měla jsem doma jen hnědý cukr) který začaly dělnice oblizovat, myslíte, že to pomůže?

Odpovědět

—————

Datum: 11.05.2016

Vložil: Petr

Titulek: čmelí královna

Dobrý den, taky plánuju letos vyrobit čmelín a příští jaro ho nechat zabydlet. Zajímalo by mě, jestli musím každé jaro chytat čmelí královny znovu a nebo je nějaká šance že se na místo vrátí již odchovaná královna díky za odpověď ;)

Odpovědět

—————

Datum: 01.07.2017

Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu

Titulek: Re: čmelí královna

Petře,
některé druhy čmeláků se na jaře častěji vrací do čmelína, některé méně. Ale nic není tak jednoduché. Někdy se vrátí do čmelína více královen a svedou o něj souboj, kdy mohou všechny zahynout...

Odpovědět

—————

Datum: 13.11.2012

Vložil: Milan

Titulek: Vhodné rostliny pro čmeláky

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké druhy rostlin jsou nejideálnější si na zahradu na jaře pořídit pro první čmeláčí matky a první generace dělnic tak abych zajistil dostatek potravy.

Děkuji Vám, Milan

Odpovědět

—————

Datum: 30.04.2012

Vložil: Křovák

Titulek: Přikrmování čmeláků

Dobrý den,

nedávno jsem vedl debatu s panem Stuchlem, který přikrmování čmeláků (venkovní chov) vidí spíše jako nouzové řešení v kritickém jarním období (náhlé ochlazení, vyšší polohy s nedostatkem pastvy atp.). Za normálních podmínek ho vidí jako zbytečné. Přikrmovat radí pouze cukerným roztokem, ne medem, kvůli šíření včelích nemocí (Nosema apis). Když už přikrmovat, tak vždy uvnitř úlku. Pokud však nemáte nějaký patent na doplňování nádobky, je to vždy rušivý zákrok. Také to skýtá nebezpečí přilákání mravenců či jiných nevítaných hostů. Dalším argumentem proti přikrmování je skutečnost, že k vývoji čmeláčího plodu je potřeba specifického složení nektaru, které matka dociluje návštěvou rozličných květů a přidává různé druhy pylu. Sacharóza tyto pro zdárný vývoj plodu nezbytné komponenty (vitamíny, minerály, bílkoviny) neobsahuje. Ve většině případů si pak čmeláci obstarají krmení bez problémů sami na květech v okolí hnízda.

S pozdravem
Křovák

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Zdeněk Kašpar

Titulek: Krmit či nekrmit?

Zdravím všechny příznivce čmeláků. V letošní roce se mi podařilo, v průběhu měsíce března, usadit tři královny čmeláka (asi) zemního. Bylo celkem teplo, slunečno, slušné čmeláčí počasí, zrovna kvetly kočičky. Toto se však záhy změnilo, začala být zima, v Praze dokonce -5 stupňů. Rozkvět květin a stromů se zpomalil. No a, bohužel, jsem teď v pátek nalezl jednu královnu na kokonech mrtvou. Nebyla na ní vidět žádná újma. Byla přitisklá na kokonech, hlavičkou dolů. Naposledy jsem ji zahlédl na česně ráno 8. dubna, to byla zrovna ta strašná zima. Jen se snažila odletět, spadla na zem a hned se zase vrátila do úlku. Myslím si, že zašla hladem a vyčerpáním. Musím k úlkům vyrobit nějaké krmné komůrky, kam bych jim mohl přidat trochu cukerného roztoku za špatného počasí. Jen aby královna nabrala energii na zahřátí potomstva a na sběr alespoň trošky pylu. Je ale pravda, že úlek byl menší, z prken asi 2 cm, jinak nezateplený, jen s hnízdním matriálem. To asi k zahubě hnízda taky dost pomohlo, protože ostatní dvě hnízda, jedno nadzemní zateplené a jedno podzemní zatím přežívají.
Berte můj příspěvek jako začátek diskuze o přikrmování a zároveň i jako varování, že na úlcích se nesmí šetřit.ˇ
Zdenek

Odpovědět

—————

Datum: 16.04.2012

Vložil: Jiří Havelec

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Já jsem v chovu čmeláků teprve začátečník. V zimě jsem postavil 10 čmelínů a koncem března a začátkem dubna je osadil královnou. 4 čmelíny se podařily osadit na poprvé. Dnes mám osazeno 9 čmelínů, jeden se čmelákem lučnim a ostatní se čmelákem zemnim.V poslednim jsem se pokusil ubytovat čmeláka skalního, bohužel bez úspěchu. Nyní k přikrmování. Bydlim v panelovém domě a 3 čmelíny mám na balkoně, ostatní na mojí zahradě, další na zahradách příbuzných. Do každého čmelínu jsem umístil napáječku s cukromedovym roztokem, který čmeláci ochotně příjmají. Pozoroval jsem je dnes ráno. Ke každému česílku jsem umístil víčko od petlahve s nektarem a sledoval co královny. Venku se dnes dost ochladilo a proto mne ani neudivilo, když z prvního čmelínu čmelák jen zvedl klapku a doslova natankoval plnou a zacouval zpátky domů. U druhého čmelínu byla podívaná ještě zajímavější. Čmelák se právě vracel z výletu, když si všiml, nebo ucítil nektar u svého česílka a než zvedl klapku asi 3 minuty nasával nektar. Potom se pokusil vzlétnout, ale ouha, byl moc těžký a začal pobíhat křížem krážem po podlaze balkonu a pokoušel se odstartovat až podběhl zábradlí ven. Asi za za 5 minut se normálně vrátil a přistál na svém česílku, zvedl klapku a upaloval domů. U posledního čmelínu proběhlo tankování bez problémů. Z této příhody je zřejmé, že čmeláci rádi využijí, pro ně výhodné nabídky potravy hlavně za chladného počasí. Hodně zdaru přeje Jirka.

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2012

Vložil: Honza

Titulek: Re: Re: Krmit či nekrmit?

Dobrý den pan Jiří, krmení čmeláků je určitě dobrý nápad, jak im pomoct, hlavně na jaře za nepříznivého počasí. Já sem tento problém vyřešil malými dírkami na bočních stranách čmelínů. Vevnitř se nachází špunt od petky přilepený o dno úlku pomocí oboustrané pásky. V případe nepříznivého počasí natáhnu roztok do injekce a přes dírku naplním špunt. Pak dírku zacpu kouskem špejlí. Rád bych se Vás zeptal na osazování královen. Mám čtyři úlky, každý je ale zatim prázdny. Po mnoha nezdarech a následných konzultacích s panem Stuchlým sem něco vylepšil, resp. pozměnil, takže se uvidí v průbehu dalších dní. Mohl by ste napsat, jak přesně, jakou metódou a na jak dlouho uzavírate čmeláky v úlcích?
Ďekuju. Honza

Odpovědět

—————

Datum: 30.08.2017

Vložil: Jirina

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Na male vicko dat trochu zredeneho medu nebo rozpusteny cukr, pomuze to kralovne par dni. Vlozit na dno ulu, aby obsah nebyl vyssan naplni.

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Ostatní

Datum: 08.01.2019

Vložil: Martin

Titulek: Snadnější kontrola čmelína

Dobrý den, začínám se zajímat o pomoc čmelákům a rád bych si postavil vlastní čmelín.
Mám zatím v plánu vyrobit pro něj jak klapku, tak i větrací trubku s pastí a při dumání nad tím, jak snadněji zjistit, zda není hnízdo napadené zavíječem mě napadlo, že pokud už se dělají plexiskla pod strop pro pozorování, proč neudělat plexi i v podlaze s tím, že by se vnější podlaha dala odklopit a zespod se podívat, zda neuvidím larvy zavíječe? Pro čmelín umístěný na stěně by to neměl být problém.
Je něco, co mi uniká? Je to špatný nápad? Děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 24.12.2018

Vložil: ltonicoge

Titulek: Hi everyone. I need to help

I am ltonser. I need help. What can i do it?

Odpovědět

—————

Datum: 14.10.2018

Vložil: Matthewskari

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Odpovědět

—————

Datum: 28.05.2018

Vložil: Jaroslava Podlipná

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Jak se chovat k pačmelákovi, který hledá v místech, kde sídlí čmeláci? Odchytla jsem ho síťkou a pořádně prohlédla a odnesla dál od zahrady a vypustila. Zatím se nevrátil, snad. Myslím, že by se neměl zabíjet. Na různých webech o čmelácích se píše něco jiného. Chtělo by to zveřejnit více informací. Děkuji Podlipná.

Odpovědět

—————

Datum: 09.05.2018

Vložil: Jirka

Titulek: Pačmelák

Dobrý den. Potkal jsem k večeru královnu?, myslel jsem ze hleda ale zalezla do hnizda. misto jsem oznacil a druhy den pozoroval. K memu prekvapení priletela ulne jina, čmelak luční tak na 90%. Poté přiletela i druha, nejspis pacmelak. Lučnas se vrací v pravidelnych intervalech(delnice jeste nemá), ale ta duha temer vubec, v noci tam jsou normalne spolu. Bude stacit kdyz pacmelaka odchytim a odnesu dostatečně daleko?

Odpovědět

—————

Datum: 14.04.2018

Vložil: Marek

Titulek: Přesun hnízda

Dobrý den,

obracím se na Vás s velikou prosbou. O chov čmeláků jsem se začal zajímat o rok zpět. Ovšem zatím nebyl čas se tomu plně věnovat, díky stavbě domu.
A zde se objevil problém..
Nechal jsem si před zimou na pozemek navozit hlínu, která se měla letos na jaře rozhrnou a zhutnit. Stavět letos ještě neplánuji, ale příprava pozemku pojede naplno.
Jenže do zmíněných kopečků hlíny, se nastěhovali čmeláci skalní. Mají tam vybudované 3 hnízda. A jelikož za 2-3 týdny bude probíhat další navážka a následně rozhrnutí všeho + hutnění, tak jsou prozatím odsouzeni k smrti. Což je mi líto, navíc, když si je chci časem pořídit na budoucí zahrádku.

A zde dochází na velkou prosbu. Stěhování čmeláka zemního jsem už byl svědkem (připadalo mi to docela jednoduché, prostě ten chomáč tkaniny se čmeldama byl přesunut do čmelína, easy). Ovšem stěhování čmeláka skalního, navíc zavrtaného v zemi, jsem ani nedohledal na internetu.
Proto Vás moc prosím za jakékoliv rady, jak ty 3 kolonie zachránit. Nemám problém Vám čmeláky po úspěšném vyjmutí ze země dovést autem, poslat poštou, nebo Vás nechat si je sám odchytat (pozemek je zatím volně přístupný plac).

Předem Vám moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2018

Vložil: Štěpán Vácha

Titulek: Re: Přesun hnízda

Předpokládám, že zatím dělnice ještě v hnízdech nejsou a létají královny. Obávám se, že dokud nebudou hnízda vyvinutější, tak jakýkoliv transfer by znamenal zánik. Matky si prý nejsou schopny založit hnízdo znovu.
Kde sídlíte?

Odpovědět

—————

Datum: 12.04.2018

Vložil: Ivan

Titulek: Umístění včelínu

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je lepší umístit čmelín do terénu při zemi, nebo na balkon cca 6 m nad zemí (zde je lépe chráněný).

Díky

Odpovědět

—————

Datum: 03.03.2018

Vložil: Lucie

Titulek: Nalákání samičky do čmelína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jako výplň do čmelína může postačit jemná načechraná králičí srst s kousky sena. Ještě bych chtěla vědět jestli dát čmelín cca 30cm nad zem a jestli čmelín královna sama najde nebo ji mám chytnout a dát do čmelína. Děkuji za odpověď:)

Odpovědět

—————

Datum: 01.12.2017

Vložil: Smithb157

Titulek: John

I gotta preferred this web web page it appears very valuable quite advantageous kgaadbdeadegkffd

Odpovědět

—————