Diskusní téma: Ostatní

Datum: 14.04.2018

Vložil: Marek

Titulek: Přesun hnízda

Dobrý den,

obracím se na Vás s velikou prosbou. O chov čmeláků jsem se začal zajímat o rok zpět. Ovšem zatím nebyl čas se tomu plně věnovat, díky stavbě domu.
A zde se objevil problém..
Nechal jsem si před zimou na pozemek navozit hlínu, která se měla letos na jaře rozhrnou a zhutnit. Stavět letos ještě neplánuji, ale příprava pozemku pojede naplno.
Jenže do zmíněných kopečků hlíny, se nastěhovali čmeláci skalní. Mají tam vybudované 3 hnízda. A jelikož za 2-3 týdny bude probíhat další navážka a následně rozhrnutí všeho + hutnění, tak jsou prozatím odsouzeni k smrti. Což je mi líto, navíc, když si je chci časem pořídit na budoucí zahrádku.

A zde dochází na velkou prosbu. Stěhování čmeláka zemního jsem už byl svědkem (připadalo mi to docela jednoduché, prostě ten chomáč tkaniny se čmeldama byl přesunut do čmelína, easy). Ovšem stěhování čmeláka skalního, navíc zavrtaného v zemi, jsem ani nedohledal na internetu.
Proto Vás moc prosím za jakékoliv rady, jak ty 3 kolonie zachránit. Nemám problém Vám čmeláky po úspěšném vyjmutí ze země dovést autem, poslat poštou, nebo Vás nechat si je sám odchytat (pozemek je zatím volně přístupný plac).

Předem Vám moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

Zpět na diskuzi