Diskusní téma: Dokrmování čmeláků

Datum: 16.04.2012

Vložil: Jiří Havelec

Titulek: Re: Krmit či nekrmit?

Já jsem v chovu čmeláků teprve začátečník. V zimě jsem postavil 10 čmelínů a koncem března a začátkem dubna je osadil královnou. 4 čmelíny se podařily osadit na poprvé. Dnes mám osazeno 9 čmelínů, jeden se čmelákem lučnim a ostatní se čmelákem zemnim.V poslednim jsem se pokusil ubytovat čmeláka skalního, bohužel bez úspěchu. Nyní k přikrmování. Bydlim v panelovém domě a 3 čmelíny mám na balkoně, ostatní na mojí zahradě, další na zahradách příbuzných. Do každého čmelínu jsem umístil napáječku s cukromedovym roztokem, který čmeláci ochotně příjmají. Pozoroval jsem je dnes ráno. Ke každému česílku jsem umístil víčko od petlahve s nektarem a sledoval co královny. Venku se dnes dost ochladilo a proto mne ani neudivilo, když z prvního čmelínu čmelák jen zvedl klapku a doslova natankoval plnou a zacouval zpátky domů. U druhého čmelínu byla podívaná ještě zajímavější. Čmelák se právě vracel z výletu, když si všiml, nebo ucítil nektar u svého česílka a než zvedl klapku asi 3 minuty nasával nektar. Potom se pokusil vzlétnout, ale ouha, byl moc těžký a začal pobíhat křížem krážem po podlaze balkonu a pokoušel se odstartovat až podběhl zábradlí ven. Asi za za 5 minut se normálně vrátil a přistál na svém česílku, zvedl klapku a upaloval domů. U posledního čmelínu proběhlo tankování bez problémů. Z této příhody je zřejmé, že čmeláci rádi využijí, pro ně výhodné nabídky potravy hlavně za chladného počasí. Hodně zdaru přeje Jirka.

Zpět na diskuzi