Diskusní téma: Dokrmování čmeláků

Datum: 16.04.2012

Vložil: Zdeněk Kašpar

Titulek: Krmit či nekrmit?

Zdravím všechny příznivce čmeláků. V letošní roce se mi podařilo, v průběhu měsíce března, usadit tři královny čmeláka (asi) zemního. Bylo celkem teplo, slunečno, slušné čmeláčí počasí, zrovna kvetly kočičky. Toto se však záhy změnilo, začala být zima, v Praze dokonce -5 stupňů. Rozkvět květin a stromů se zpomalil. No a, bohužel, jsem teď v pátek nalezl jednu královnu na kokonech mrtvou. Nebyla na ní vidět žádná újma. Byla přitisklá na kokonech, hlavičkou dolů. Naposledy jsem ji zahlédl na česně ráno 8. dubna, to byla zrovna ta strašná zima. Jen se snažila odletět, spadla na zem a hned se zase vrátila do úlku. Myslím si, že zašla hladem a vyčerpáním. Musím k úlkům vyrobit nějaké krmné komůrky, kam bych jim mohl přidat trochu cukerného roztoku za špatného počasí. Jen aby královna nabrala energii na zahřátí potomstva a na sběr alespoň trošky pylu. Je ale pravda, že úlek byl menší, z prken asi 2 cm, jinak nezateplený, jen s hnízdním matriálem. To asi k zahubě hnízda taky dost pomohlo, protože ostatní dvě hnízda, jedno nadzemní zateplené a jedno podzemní zatím přežívají.
Berte můj příspěvek jako začátek diskuze o přikrmování a zároveň i jako varování, že na úlcích se nesmí šetřit.ˇ
Zdenek

Zpět na diskuzi